...

Святитель Амвросій (Полянський), єпископ Кам’янець-Подільський, сповідник

День пам'яті (н. ст.)

Місяця жовтня на 14-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця червня на 10-й день — Собор Рязанських святих / вересня на 1-й день — Собор Вінницьких святих / жовтня на 27-й день — Собор святих Київської духовної академії

Святитель Амвросій сповідник, у миру Олександр Олексійович Полянський, народився 12 грудня 1878 року в селі Петеліно Єлатемьского повіту в сім’ї священника. Закінчив церковноприходську школу у своєму селі, духовне училище в місті Шацьку, Тамбовську духовну семінарію і Казанську академію. Прийняв чернецтво і священницький сан.

Отець Амвросій працював викладачем у Київській духовній академії, а згодом став ректором Київської духовної семінарії.

22 жовтня 1918 року отець Амвросій був висвячений на єпископа Вінницького, вікарія Кам’янець-Подільської єпархії.

1922 року він був переведений на Кам’янець-Подільську кафедру. В цей час єпископ Амвросій показав себе стійким борцем з обновленським розколом — зрадницьким ударом по Церкві зсередини, який був вигідний вождям революції та спланований комуністами для дискредитування й остаточного знищення Церкви.

У 1923 року єпископа Амвросія було вислано за межі України. Він поселився в Москві. У вересні 1923 року владика виступив з промовою проти об’єднання з обновленцями на Архієрейському Соборі, який проходив в Донському монастирі (Собор відмовив обновленцям у визнанні). Через рік єпископа Амвросія ще раз було заарештовано. Після звільнення він служив у різних храмах міста Москви, постійно проповідував на богослужіннях.

1925 року єпископа Амвросія було призначено керуючим Кам’янець-Подільською єпархією. Але виїхати на місце служіння він не встиг — його заарештували разом зі всіма архієреями, які допомагали в управлінні Церквою Патріаршому Місцеблюстителю митрополиту Крутицькому Петру. Єпископ Амвросій був засуджений на три роки концтабору на Соловках.

30 листопада 1928 року його вислали на три роки до Уральської області. Невдовзі відбувся новий арешт з ув’язненням у тобольській в’язниці, потім була висилка до Обдорська, в селище Шуришкари. 5 липня 1931 року — знову Обдорськ. 30 липня 1931 року — новий арешт. 14 грудня 1931 року Особлива рада Колегії ОДПУ засудила єпископа Амвросія на три роки висилкидо  Казахстану.

У вересні 1932 року єпископ Амвросій прибув до міста Туркестан. Звідти його, знесиленого, етапом пустелею відправили до селища Сузак за сто двадцять кілометрів. Після прибуття на місце заслання через тиждень від хвороб і виснажливого переходу гірською місцевістю святитель-сповідник завершив свій хресний шлях.

У 2000 році святитель Амвросій (Полянський) сповідник був прославлений в лику святих.