...

Священномученик Веніамін (Казанський), митрополит Петроградський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 31-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Санкт-Петербурзьких святих (перехідне) / місяця липня на 30-й день — Собор Самарських святих / листопада на 5-й день — пам’ять отців Помісного собору Руської Православної Церкви 1917–1918 років

Священномученик Веніамін, митрополит Петроградський і Гдовський, у миру Василій, народився 1873 року в Німенському погості Андріївської волості Каргопольського повіту, нині Архангельської області, в сім’ї священника Павла і Марії Казанських. Батьки виховували сина в благочесті та християнських чеснотах. Полюбивши читання житій святих, отрок захоплювався їхніми духовними подвигами, шкодуючи через те, що в сучасному йому світі він позбавлений можливості постраждати за віру православну.

Цікавість Василія Казанського до корисних для душі книг і старанність у вивченні церковної грамоти визначили вибір життєвого шляху: після закінчення Петрозаводської духовної семінарії юнак вступив до Санкт-Петербурзької духовної академії. Студентом брав активну участь у діяльності «Товариства поширення релігійно-моральної просвіти в дусі Православної Церкви», влаштовуючи бесіди серед робітників.

У 1895 році Василій прийняв чернечий постриг з ім’ям Веніамін і був висвячений на ієродиякона, а наступного року був рукопокладений на ієромонаха. Після закінчення Академії в 1897 році зі ступенем кандидата богослов’я ієромонах Веніамін був призначений викладачем Святого Письма до Ризької духовної семінарії. З 1898 року він був інспектором Холмської семінарії, а через рік став інспектором Санкт-Петербурзької семінарії. У 1902 році, після возведення в сан архімандрита, отець Веніамін був призначений ректором Самарської семінарії, а через три роки став ректором Санкт-Петербурзької семінарії.

Священник за покликанням, архімандрит Веніамін невдовзі був піднятий на найвищий щабель пастирського служіння: 24 січня 1910 року в Свято-Троїцькому соборі Олександро-Невської лаври він був висвячений на єпископа Гдовського, Петербурзького вікарія. Серед тих, хто звершував чин наречення, були митрополити Санкт-Петербурзький Антоній (Вадковський, † 1912) і Московський Володимир (Богоявленський, † 1918), архієпископ Ярославський Тихон (Бєллавін, † 1925), майбутній патріарх, та інші ієрархи.

Святительський сан владика Веніамін сприйняв як обов’язок пастирського подвигу й апостольської проповіді. Його часто бачили у найвіддаленіших і найбідніших кварталах столиці, куди він поспішав за першим покликом, наче парафіяльний священник, у простій рясі, без зовнішніх відмінностей єпископського сану, і де хрестив дитину або напучував того, хто вмирав. Чимало праці доклав він для спасіння занепалих жінок, виступаючи з проповідями в «Товаристві Пресвятої Богородиці». Вплив його настанов був великий, і багато заблукалих розкаялися в гріховному житті.

Він завжди знаходив шлях до сердець простих людей, за що був щиро любимий паствою, яка називала його «наш батюшка Веніамін». Євангельська простота святителя, чуйність, сердечність, доступність у поєднанні з відкритим обличчям, тихим, проникливим голосом і всеосяйною усмішкою викликали прихильність до нього навіть іновірців.

Події 1917 року спричинили зміни і в житті Церкви: після Лютневої революції правлячих архієреїв стали обирати на єпархіальних з’їздах кліру і мирян. Якщо в деяких єпархіях це спричинило чвари і негаразди, то вибори в Петрограді пройшли на рідкість спокійно: переважна більшість голосів була віддана вікарному єпископу Веніаміну. З 6 березня він був архієпископом Петроградський і Ладозький, а 13 серпня, напередодні відкриття Помісного собору, був призначений митрополитом Петроградським і Гдовським.

Відразу ж після обрання на Петроградську кафедру святитель заявив: «Я стою за вільну Церкву. Вона повинна бути далека від політики, бо в минулому вона багато від неї постраждала. І тепер накладати нові пута на Церкву було б великою помилкою. Найголовніше завдання зараз – це влаштувати і налагодити наше парафіяльне життя».

У той смутний час важко було знайти людину настільки далеку від політики, як митрополит Веніамін. Приступивши до здійснення своєї програми, він усі сили спрямував на захист православного народу від жорстоких гонінь, розпочатих проти нього ворогами істини Христової. По суті, вони почалися в січні 1918 року після видання декрету «Про відокремлення Церкви від держави і школи від Церкви», який на ділі сприймався владою на місцях як сигнал до повсюдного знищення головним чином Православної Церкви та її служителів, до грабежу церковного майна. Усією країною прокотилася хвиля закриття й руйнування храмів і монастирів, осквернення й знищення святих ікон і мощей, масових арештів, тортур, заслань та страт єпископів, священників, ченців і черниць, мирян, позбавлення Церкви і її служителів матеріальних засобів для існування.

Насильство над Церквою не припинилося і після закінчення громадянської війни. Небувала розруха і голод, що охопили країну в 1921 році, послужили приводом для нових гонінь на Церкву, які проводилися під гаслом «походу пролетаріату на церковні цінності». Їхнє вилучення в Петрограді почалося в березні 1922 року.

Митрополит Веніамін ні хвилини не вагався у вирішенні цього питання. Являючи приклад високої християнської любові, він благословив передачу церковних цінностей, що не мають богослужбового вжитку, на потреби бідних, розглядаючи це рішення як виконання свого пастирського обов’язку. «Ми все віддамо самі», — казав святитель.

Однак до голосу владики Веніаміна влада не вважала за потрібне прислухатися. Вона оголосила, що цінності будуть вилучені у формальному порядку як майно, що «належить державі». У місті, в деяких церквах, уже почалася їхня конфіскація. Вилучення цінностей супроводжувалося звилюванням народу, проте серйозних заворушень, гострих сутичок і арештів поки що не було.

Відчувалося наближення розправи. Її прискорив оприлюднений 24 березня 1922 року в «Петроградській правді» лист дванадцяти осіб, які були організаторів обновленського розколу. Вони звинувачували все вірне патріарху Тихону духовенство в опорі вилученню церковних цінностей та в участі в контрреволюційній змові проти радянської влади. 29 травня 1922 року було заарештовано митрополита Веніаміна, а 10 червня того ж року розпочалося слухання справи, у якій було притягнуто ще вісімдесят шість осіб.

Святитель Веніамін на процесі був, як і завжди, простим, спокійним та милостивим і переконував у невинності інших людей. Перед обличчям смерті, що чекала на нього, він, звертаючись до трибуналу, мовив: «Я не знаю, що ви мені оголосите у вашому вироку, життя або смерть, але що б ви в ньому не проголосили, я з однаковим благоговінням зверну свої очі до неба, покладу на себе хресне знамення (святитель під час цього широко перехрестився) і скажу: “Слава Тобі, Господи Боже, за все”».

5 липня 1922 року трибунал оголосив вирок, а в ніч із 12 на 13 серпня  митрополита Веніаміна і разом з ним архімандрита Сергія (Шеїна), мирян Юрія Новицького та Івана Ковшарова було розстріляно на околиці Петрограда.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Вениамину, митрополиту Петроградскому и Гдовскому, глас 1

Свети́льник всесве́тлый во гра́де свята́го Петра́ яви́лся еси́,/ па́стырю до́брый, священному́чениче о́тче Вениами́не./ Любо́вь и милосе́рдие в сердца́х ве́рных насажда́я,/ благотвори́ти призыва́л еси́ терпя́щим глад и нищету́./ Сего́ ра́ди и мы к тебе прибега́ем и с ве́рою вопие́м ти:/ моли́ ми́лостиваго Бо́га,/ оте́чество на́ше в Правосла́вии и благоче́стии утверди́ти,/ мир Це́ркви дарова́ти// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак священномученику Вениамину, митрополиту Петроградскому и Гдовскому, глас 6

От ю́ности и́го Христо́во на ра́мо взем,/ и́стинный страж Правосла́вныя Це́ркве яви́лся еси́,/ священному́чениче Вениами́не./ Клевету́, у́зы, страда́ния и суд непра́ведный/ от беззако́нных му́жественно претерпева́я,/ святы́ню церко́вную на поруга́ние не пре́дал еси́./ Те́мже и Христо́с да́ром терпе́ния и любве́ тя испо́лни,/ во е́же пред му́ченическою кончи́ною/ со благодаре́нием взыва́ти:// за вся, Го́споди, сла́ва Тебе́.

Тропaрь с™aгw, глaсъ №:

Свэти1льникъ всесвётлый во грaдэ с™aгw петрA kви1лсz є3си2, пaстырю д0брый, сщ7енном§ниче џтче веніамjне. люб0вь и3 милосeрдіе въ сердцaхъ вёрныхъ насаждaz, бlготвори1ти призывaлъ є3си2 терпsщымъ глaдъ и3 нищетY. сегw2 рaди и3 мы2 къ тебЁ прибэгaемъ и3 съ вёрою вопіeмъ ти2: моли2 млcтиваго бGа, nтeчество нaше въ правослaвіи и3 бlгочeстіи ўтверди1ти, ми1ръ цRкви даровaти и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.

Кондaкъ, глaсъ ѕ7:

T ю4ности кrтъ хrт0въ на рaмо взeмъ, и4стинный стрaжъ правослaвныz цRкве kви1лсz є3си2, сщ7енном§ниче веніамjне. клеветY, ќзы, њплев†ніz, и3 сyдъ непрaведный t беззак0нныхъ мyжественнэ претерпэвaz, с™hню цRк0вную на поругaніе не прeдалъ є3си2. тёмже и3 хrт0съ дaромъ терпёніz и3 любвE тS и3сп0лни, во є4же пред8 м§ническою кончи1ною со бlгодарeніемъ взывaти: за вс‰, гDи, слaва тебЁ.

Ще в розробці