Великомученик Прокопій (до мучеництва Неаній) Кесарійський (Палестинський)
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 8-й день
Святий великомученик Прокопій, у миру Неаній, родом із Єрусалима, жив і постраждав у часи царювання імператора Діоклітіана (284–305). Батько його, знатний римлянин на ім’я Христофор, був християнином, але мати святого, Феодосія, залишалася язичницею. Рано втративши батька, Прокопій був вихований матір’ю.
Здобувши прекрасну світську освіту, Прокопій був представлений Діоклітіану в перший рік його вступу на престол і швидко зріс на службі. До 303 року, коли було розпочато відкрите гоніння на християн, Неаній був посланий проконсулом до Александрії з велінням нещадно переслідувати Церкву Божу.
Але на шляху до Єгипту, поблизу сирійського міста Апамеї, Неанію було явлення Господа Іісуса Христа, як колись Савлу на шляху до Дамаска. Божественний голос мовив: «Неанію, і ти йдеш на Мене?» Неаній запитав: «Хто Ти, Господи?» — «Я — розіп’ятий Іісус, Син Божий». Водночас у повітрі з’явився сяючий хрест.
Після видіння Неаній відчув у своєму серці невимовну радість і духовну втіху й перетворився із гонителя на ревного послідовника Христа. Відтоді він полюбив християн і переможно боровся тільки проти варварів-язичників.
Але на святому угоднику збулося слово Спасителя, що «вороги людині — домашні її» (Мф. 10:36). Мати-язичниця сама прийшла до імператора зі скаргою на сина, який не шанує вітчизняних богів. Неанія викликали до прокуратора Іудеї Іуста, де йому урочисто вручили послання Діоклітіана. Прочитавши повне богохульств послання, Неаній мовчки на очах у всіх порвав його. Це був уже злочин, котрий римляни визначили як «образа величності».
Неаній був узятий під варту і в кайданах відправлений до Кесарії Палестинської, де колись був ув’язнений апостол Павло. Після страшних мук святого кинули до сирої темниці. Вночі в тюремній кімнаті засяяло світло, і Сам Господь Іісус Христос, прийшовши зі світлими ангелами, звершив Хрещення страждальця-сповідника, давши йому ім’я Прокопій.
Багаторазово святого Прокопія водили в судилище, примушували відректися від Христа і знову піддавали тортурам. Стійкість мученика і його полум’яна віра зводили рясну благодать Божу на людей, які бачили катування. Натхненні подвигом Прокопія, пішли під меч ката багато хто із колишніх сторожів святого в’язня, а також римські солдати разом зі своїми трибунами Нікостратом і Антіохом. Мученицькими вінцями закарбували свою віру дванадцять жінок-християнок, які самі прийшли до воріт Кесарійської преторії.
Вражена великою вірою християн і їхньою мужністю, бачачи непохитність сина, який переносив тяжкі страждання, Феодосія покаялася, стала до лав сповідниць і була страчена. Зрештою, вже новий прокуратор, Флавіан, переконавшись у марності тортур, засудив святого великомученика Прокопія на усічення мечем.
Вночі християни взяли багатостраждальне тіло і, оповивши гробовими пеленами, зі сльозами і молитвами віддали землі († 303).
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь великомученику Прокопию, Кесарийскому (Палестинскому), глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Проко́пий/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак великомученику Прокопию, Кесарийскому (Палестинскому), глас 2
Ре́вностию ко Христу́ Боже́ственною распала́емь/ и Креста́ кре́постию огражда́емь,/ враго́в шата́ние и де́рзость низложи́л еси́, Проко́пие,/ и честну́ю Це́рковь возвы́сил еси́,// ве́рою преуспева́я и просвеща́я нас.
Тропaрь, глaсъ д7:
М§никъ тв0й, гDи, прок0пій во страдaніи своeмъ вэнeцъ пріsтъ нетлённый t тебє2 бGа нaшегw: и3мёzй бо крёпость твою2, мучи1телей низложи2, сокруши2 и3 дeмwнwвъ немwщнhz дeрзwсти. тогw2 мл7твами сп7си2 дyшы нaшz.
Кондaкъ, глaсъ в7.
Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:
Рeвностію ко хrтY бжcтвенною распалaемь, и3 кrтA крёпостію њграждaемь, врагHвъ шатaніе и3 дeрзость низложи1лъ є3си2, прок0піе, и3 честнyю цRковь возвhсилъ є3си2, вёрою преуспэвaz, и3 просвэщaz нaсъ.
Ще в розробці