...

Апостол Яків Зеведєєв

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 30-й день / червня на 30-й день — Собор славних і всехвальних 12-ти апостолів

Апостол Яків Зеведєєв був братом апостола Іоанна Богослова, разом з яким був покликаний на проповідь Євангелія Самим Господом (Мф. 4:21; Мк. 1:19-20). До того святий Яків був рибалкою.

Святим апостолам Якову, Іоанну і Петру Господь переважно відкривав Божественні тайни: під час воскрешення доньки Іаїра (Мк. 5:37-42; Лк. 8:51-55), на горі Фавор (Мф. 17:1-9); Мк. 9:2-9; Лк. 9:28-36) і в Гефсиманському саду (Мф. 26:37-46; Мк. 14:32-42; Лк. 22:39-45).

Після Зішестя Святого Духа святий апостол Яків Зеведєєв проповідував в Іспанії та інших країнах. Потім він повернувся до Єрусалима, де відкрито вчив про Іісуса Христа, що Він істинний Месія та Спаситель світу, викривав фарисеїв і книжників у жорстокосердості й невірі.

Іудеї були не в змозі протистояти апостольському слову, тож за гроші найняли філософа-волхва Гермогена, аби він вступив у диспут з апостолом та заперечив його доводи про Христа як про обітованого Месію. Волхв послав до святого апостола свого учня Філіта, але той увірував в Господа Іісуса Христа. Невдовзі й сам Гермоген переконався в силі Божій, спалив свої чарівні книги, прийняв Святе Хрещення і став істинним послідовником Христовим.

Тоді іудеї переконали царя Ірода Агриппу (40–44 рр.) схопити апостола Якова й засудити його на смерть. Святий апостол, спокійно вислухавши смертний вирок, продовжував свідчити про Христа.

Один із донощиків, на ім’я Іосія, був вражений мужністю святого Якова. Він увірував в істинність слів про Пришестя Христа. Коли апостола повели на страту, Іосія впав до його ніг, покаявся у своєму гріху і благав про прощення. Апостол обійняв, поцілував його і сказав: «Мир тобі і прощення».

Іосія привселюдно сповідав віру у Христа і був обезголовлений разом зі святим Яковом в 44 році в Єрусалимі. За іншими джерелами, це відбулося близько 42 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова, глас 3

Апо́столе святы́й Иа́кове,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Ин тропарь апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова, глас 3

Апо́стол Христо́в был еси́ избра́нный/ и Богосло́ву возлю́бленному брат единоро́дный,/ всехва́льне Иа́кове,/ пою́щим тя грехо́в оставле́ние испроси́// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Тропaрь, глaсъ G.

Ґпcле с™hй їaкwве, моли2 мл cтиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.

И$нъ тропaрь, глaсъ т0йже:

Ґпcлъ хrт0въ бhлъ є3си2 и3збрaнный, и3 бGосл0ву возлю1бленному брaтъ є3динор0дный, всехвaльне їaкwве, пою1щымъ тS грэхHвъ њставлeніе и3спроси2, и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.

Ще в розробці