Святий пророк Іона
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 22-й день
Пророк Іона, наступник пророка Єлисея, жив у VIII столітті до Різдва Христового. Мати Іони була тією вдовою із Сарепти Сидонської, до якої під час голоду з веління Божого прийшов пророк Ілія і в якої після цього не закінчувалися борошно й масло.
Іона, на той час маленький хлопчик, захворів. Хвороба його була така сильна, що не залишилося в ньому дихання. І сказала вдова Ілії: «Що мені і тобі, чоловіче Божий? Ти прийшов до мене нагадати мені гріхи мої і умертвити сина мого». І воззвав Ілія до Господа: «Господи, Боже мій! Хай повернеться душа отрока цього в нього!» І почув Господь голос Ілії, і повернулася душа отрока, і він ожив.
Одного разу Господь звелів Іоні йти проповідувати покаяння нечестивим жителям міста Ніневії, проте Іона не захотів виконати волю Божу. Але від Бога ніхто не може сховатися. Коли Іона плив на кораблі морем, Господь, бажаючи напоумити раба Свого, здійняв велику бурю. Жав охопив корабельників, і Іона звелів викинути його в море. Як тільки так зробили, буря припинилася.
Пророка Іону з веління Божого проковтнув кит, і пробув Іона в животі у кита три дні й три ночі. Там він пакав і каявся, безперестанно молячись Богові. І Господь повелів, щоб кит викинув Іону на сушу. Тоді вже Іона безропотно, дякуючи Богові, пішов виконувати Його волю. Грішні жителі Ніневії покаялися, і Господь відвернув від них гнів Свій.
Книга пророка Іони входить до складу Біблії і містить пророцтва про долі ізраїльського народу, страждання Спасителя, запустіння Єрусалима. Іісус Христос у бесіді з книжниками і фарисеями, які вимагали від Нього знамення, сказав, що їм не дасться іншого знамення, окрім знамення Іони пророка (Мф. 12:40), тобто триденної смерті й подальшого Воскресіння Господа.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь, глас 2:
Проро́ка Твоего́ Ио́ны па́мять, Го́споди, пра́зднующе,/ тем Тя мо́лим:// спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак, глас 2:
Проро́к ди́вен показа́ся,/ Бо́жие повеле́ние прие́м,/ во о́браз тридне́внаго Воскресе́ния/ в ки́те тридне́вен быв,/ неврежде́н от зве́ря изы́де/ и яви́ся све́тел пропове́дник Ниневи́и, вели́кому гра́ду./ Сего́ ра́ди тя ра́достно, Ио́но, почита́ем,// я́ко человеколю́бия Бо́жия провозве́стника.
Тропaрь глaсъ в7:
Прbр0ка твоего2 їHны пaмzть, гдcи, прaзднующе, тeмъ тS м0лимъ: сп7си2 дyшы на6ша.
Кондaкъ, глaсъ в7:
Прbр0къ ди1венъ показaсz, б9іе повелёніе пріeмъ, во џбразъ триднeвнаго воскrніz въ ки1тэ триднeвенъ бhвъ, невреждeнъ t ѕвёрz и3зhде и3 kви1сz свётелъ проповёдникъ нінеvjи, вели1кому грaду. сегw2 рaди тS рaдостнw, їHно, почитaемъ, ћкw чlвэколю1біz б9іz провозвёстника.
Ще в розробці