
Святитель Марк Євгенік, архієпископ Ефеський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця січня на 19-й день
Святитель Марк, у миру Мануїл Євгенік, народився в сім’ї диякона і сакеларія Софійського собору в Константинополі. Його мати була донькою лікаря. Батьки майбутнього святителя належали до найповажніших жителів Візантійської столиці. У віці тринадцяти років Мануїл осиротів. Тим не менш, йому вдалося здобути блискучу богословську освіту.
Невдовзі Мануїл посів місце батька в клірі Константинополя. Він став широко відомий як талановитий проповідник. 1418 року святий прийняв чернецтво з ім’ям Марк у монастирі на острові Антигон. Однак обитель невдовзі припинила своє існування внаслідок турецького нашестя, і Марк знову опинився в Константинополі. Святий став ченцем Манганського монастиря в столиці Візантії.
1437 року він був висвячений на єпископа і поставлений на кафедру давнього Ефеса. Призначення це було титулярним: Ефес до того часу давно перебував під владою турків і церковне життя там припинилося. Попри це в Константинопольській Церкві митрополит Ефеський традиційно вважався одним із ключових ієрархів.
Невдовзі після свого поставлення митрополит Марк мав прийняти участь у Ферраро-Флорентійському соборі (1438–1445). На ньому обговорювалася можливість возз’єднання православних і римо-католиків. Святитель Марк виїхав на собор в Італію у складі візантійської делегації. Він не був проти відновлення церковної єдності. Однак святий вважав, що воно досяжне лише за умови усунення тих нововведень, які внесли у православне вчення латиняни.
Богословські суперечки на соборі не увінчалися успіхом: Рим не хотів відступати від своїх нововведень навіть після того, як Марк Ефеський переконливо довів неправоту латинських богословів. Проте папа Римський Євгеній IV наполягав на унії греків з Римом, не зупиняючись навіть перед такими засобами, як шантаж і залякування.
Під тиском папи візантійська делегація поступилася і підписала акт унії, визнавши над собою верховенство папи. Лише митрополит Марк виступив проти цього беззаконня. Не побачивши його підпису на акті з’єднання церков, папа Євгеній IV відверто сказав: “Ми нічого не зробили”.
Тайно залишивши Флоренцію, святий Марк повернувся до Візантії. Він ревно переконував жителів Константинополя відкинути нечестиву угоду. На смертному одрі святитель переконував патріарха Константинопольського Геннадія продовжувати боротьбу з латинянами.
Святитель Марк помер 23 червня 1444 або 1457 року. Через декілька років після кончини святого відбулося перенесення його мощей.
1734 року митрополит Марк Ефеський був прославлений в лику святих.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь святителю Марку Евгенику, Ефесскому, глас 8
Правосла́вия наста́вниче, но́вшеств противобо́рниче,/ степе́нь ве́ры, Це́ркве свети́льниче,/ учи́телей Богодухнове́нная печа́те, Ма́рко всему́дре,/ писа́нии твои́ми вся просвети́л еси́, цевни́це духо́вная,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак святителю Марку Евгенику, Ефесскому, глас 4
Прему́дрыми слове́с твои́х исплете́нии, всеблаже́нне,/ вся́кая уста́ ху́льная загради́л еси́// и ве́рныя Боговеща́нии просвети́л еси́ чести́ Тро́ицу в тождестве́ естества́.
Ин кондак святителю Марку Евгенику, Ефесскому, глас 8
Богосло́вов Богому́драя писа́ния,/ я́ко Богоглаго́льник и́стинен, прие́м в се́рдцы,/ исхожде́ние Ду́ха Свята́го возвести́л еси́, я́ко до́лжно есть, приснохва́льне,/ и всесвяты́й запечатле́л еси́ Симво́л,/ сего́ ра́ди пое́м:// ра́дуйся, Ма́рко Богоглаго́ливе.
Тропaрь, глaсъ и7.
Правослaвіz настaвниче, є3ресeмъ противоб0рниче, степeнь вёры, цRкве свэти1льниче, ўчи1телей бGодухновeннаz похвало2, мaрко всемyдре, пис†ніи твои1ми вс‰ просвэти1лъ є3си2, цэвни1це д¦0внаz, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1ласz є3си2:
Премyдрыми словeсъ твои1хъ и3сплетє1ніи, всебlжeнне, вс‰каz ўстA х{льнаz загради1лъ є3си2 и3 вBрныz бGовэщ†ніи просвэти1лъ є3си2 чести2 трbцу въ т0ждествэ є3стествA.
Ще в розробці