Святитель Луп, єпископ Труа
Місяця липня на 29-й день
Святитель Луп народився в місті Туль близько 383 року. Він походив зі знатної галло-римської сім’ї і здобув гарну класичну освіту. Луп одружився з Піменіолою, сестрою Іларія Арльського і родичкою святителя Гонората Арльського. Після шести років подружнього життя вони вирішили присвятити себе Богу. Піменіола постриглася в черниці, а Луп вступив до Леринського монастиря, приваблений славою святого Гонората.
Через рік, близько 426 року, він був обраний єпископом Труа. Зберігаючи вірність чернечим обітницям, він продовжував подвижницьке життя, поєднуючи його з пастирськими обов’язками: спав на жорсткій підстилці, носив волосяницю, їв та спав лише через день і незмінно виявляв милосердя до бідних та в’язнів.
429 року, на прохання папи Келестина і галльських єпископів, які прибули на Собор, він супроводжував святого Германа Осерського до Британії для боротьби з єретиками-пелагіанами, котрі стверджували, що не потребують Божественної благодаті.
Привівши там безліч душ до істинної віри чудесами і натхненними промовами, святий Луп, повернувшись до Труа, відновив служіння з батьківською турботою. Під час навали гунів у 451 році, коли місто, не маючи ні оборонних укріплень, ні гарнізону, не могло протистояти нападникам, єпископ закликав мешканців молитися зі скрушеним серцем і сам подвоїв аскетичні подвиги. Потім, одягнувши єпископський одяг, він у супроводі кліру вийшов до вождя гунів Аттіли. Єпископ зумів викликати у варвара таку повагу своїм величним виглядом, що він зупинив воїнів, які кинулися на беззахисних священнослужителів. Святий Луп сказав йому: “Якщо ти той, за кого себе видаєш, — бич Божий, то карай нас настільки, наскільки дозволить рука, котра веде тебе”. Ці слова дійшли до серця варвара, і він не зачепив міста.
Зазнавши поразки і проходячи через Труа на зворотному шляху, він узяв єпископа в заручники і вів з собою до Рейну, але там невдовзі відпустив і попросив молитися за нього.
Коли святий Луп повернувся, деякі стали підозрювати, що він став інформатором гунів. Тоді єпископ пішов на два роки на гору Ласуа, за шістдесят кілометрів від Труа, а звідти в Макон. Там він звершував вражаючі зцілення, які так прославили його, що король алеманнів на його прохання звільнив усіх в’язнів, яких тримав у темниці. Повернувшись у Труа, Луп взявся поповнювати матеріальну і духовну шкоду, завдану варварською навалою місту й навколишнім селищам.
Святий Луп віддав душу Богу 29 липня 479 року, пробувши на єпископській кафедрі п’ятдесят два роки. Багато хто із його учнів вважалися найвидатнішими єпископами свого часу. В одному із листів святому Лупу святитель Сидоній Аполлінарій, єпископ Клермонський, хвалить його в таких виразах: “Ви батько батьків, єпископ єпископів, святий Яків вашого століття… Ваші сподвижники, коли збираються разом, слухають Ваші пропозиції і тремтять перед Вашим судом; перед Вашою серйозністю навіть літні люди почуваються дітьми. Ви пройшли сувору школу в Лерині і прослужили дев’ять п’ятиріч на апостольській кафедрі, і обидва духовні війська вітають Вас як одного зі славних духовних отців”.