Святитель Лев, папа Римський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця лютого на 18-й день
Святитель Лев І Великий, папа Римський (440–461), здобув прекрасну і різнобічну освіту, яка відкривала перед ним блискучу світську карʼєру. Однак, прагнучи до духовного життя, він обрав інший шлях і став архідияконом при папі Сиксті ІІІ (432–440). У вересні 440 року, після смерті папи Сикста, святий Лев був обраний папою Римської Церкви.
Це був важкий для Церкви час, коли єретики облягали твердиню православʼя своїми спокусливими лжевченнями. Святитель Лев умів поєднувати пастирську мʼякість і доброту з непорушною твердістю в питаннях віросповідання. Саме він став основним захисником православʼя проти єресі Євтихія та Діоскора, які вчили про одне єство в Господі Іісусі Христі, і єресі Несторія.
Папа Лев використав весь свій вплив для того, щоб умиротворити Церкву, яку збурювали єретики, і своїми посланнями до Константинопольських царів Феодосія ІІ (408–450) і Маркіана (450–457) діяльно сприяв скликанню ІV Вселенського Собору (451) для засудження єресі монофізитів.
На Соборі, де були присутні шістсот тридцять єпископів, було оголошено послання святителя Льва до вже спочилого на той час святителя Флавіана, патріарха Константинопольського (447–449), який постраждав за православну віру від розбійницького Ефеського Собору 449 року. У посланні папи Льва було викладено православне вчення про два єства в Господі Іісусі Христі. З цим вченням погодилися всі присутні на Соборі єпископи. Єретики Євтихій і Діоскор були відлучені від Церкви.
Святитель Лев також став захисником своєї вітчизни від натиску варварів. 452 року він силою свого слова утримав від розорення Італії грізного вождя гуннів Аттилу. А 455 року, коли вождь вандалів Гензеріх вторгнувся до Рима, він зумів переконати його не віддавати місто руйнуванню, не палити будівель і не проливати крові.
Святий Лев Великий дожив до глибокої старості. Він заздалегідь знав про свою смерть і приготував себе теплою молитвою та добрими ділами до переходу із цього світу у вічність.
Святитель помер 461 року і був похований у Римі, у Ватиканському соборі. Його літературна і богословська спадщина включає в себе 96 проповідей та 143 послання, із яких найзнаменитішим є послання до святителя Флавіана.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь святителю Льву, папе Римскому, глас 8
Правосла́вия наста́вниче,/ благоче́стия учи́телю и чистоты́,/ вселе́нныя свети́льниче, архиере́ев Богодухнове́нное удобре́ние,/ Льве прему́дре,/ уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́, цевни́це духо́вная.// Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак святителю Льву, папе Римскому, глас 3
На престо́ле, сла́вне, свяще́нства сед/ и львов уста́ слове́сных загради́в,/ до́гматы Богодухнове́нными Честны́я Тро́ицы озари́л еси́ свет Богоразу́мия твоему́ ста́ду./ Сего́ ра́ди просла́вился еси́// я́ко Боже́ственный таи́нник Бо́жия бла́годати.
Тропaрь, глaсъ и7:
Правослaвіz настaвниче, бл7гочeстіz ўчи1телю и3 чистоты2, вселeнныz свэти1льниче, ґрхіерeєвъ бGодухновeнное ўдобрeніе, львE премyдре, ўчeньми твои1ми вс‰ просвэти1лъ є3си2, цэвни1це дух0внаz, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:
На прест0лэ, слaвне, сщ7eнства сёдъ, и3 львHвъ ўстA словeсныхъ загради1въ, догмaты бGодухновeнными чcтнhz трbцы, њзари1лъ є3си2 свётъ бGоразyміz твоемY стaду. сегw2 рaди прослaвилсz є3си2, ћкw бжcтвенный таи1нникъ б9іz бlгодaти.
Ще в розробці