Святитель Кирил, архієпископ Єрусалимський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця березня на 18-й день
Святий Кирил, архієпископ Єрусалимський, народився 315 року в Єрусалимі. Він був вихований у суворому християнському благочесті. Досягнувши повноліття, він прийняв чернецтво, а 346 року став пресвітером. 350 року після смерті архієпископа Максима він став його наступником на Єрусалимській кафедрі.
Очолюючи Єрусалимську Церкву, святитель Кирил ревно боровся проти єресей Арія і Македонія. Цим він викликав проти себе ненависть єпископів, які аріанствували. Вони добилися позбавлення його кафедри і вигнання із Єрусалима.
Святитель знайшов пристановище у єпископа Сильвана в Тарсі. Після цього в Селевкії зібрався Помісний Собор, на який прибули близько ста п’ятдесяти єпископів. Серед них був і святитель Кирил. Митрополит Кесарійський Акакій, єретик, хотів не допустити святого Кирила на засідання, проте Собор не погодився. Тоді Акакій залишив Собор і перед аріанами імператором Констанцієм (351–363) та патріархом Євдоксієм звів наклеп і на Собор, і на святителя Кирила. Імператор звелів ув’язнити святителя.
Коли зацарював імператор Юліан Відступник (361–363), він, начебто з благочестя, відмінив усі постанови Констанція, спрямовані проти православних. Святитель Кирил повернувся до своєї пастви. Проте через деякий час архієпископа Кирила знову було вигнано, а Єрусалимську кафедру посів святий Киріак (пам’ять 10 листопада). Але невдовзі святий Киріак прийняв мученицьку кончину († 363).
Після загибелі імператора Юліана святитель Кирил повернувся на кафедру. Однак за часів імператора Валента (364–378) він втретє був відправлений на заслання. Лише під час правління святого благовірного царя Феодосія Великого (379–395) святий Кирил остаточно поверувся до своєї архіпастирської діяльності. 381 року він брав участь у Другому Вселенському Соборі, який засудив єресь Македонія і утвердив Нікео-Царгородський Символ віри.
Святитель Кирил залишив по собі багато творів. Із них особливо відомі двадцять три повчання (вісімнадцять огласительних для тих, хто готується прийняти Хрещення, і п’ять для новоохрещених) та дві бесіди на євангельські теми: “Про розслабленого” і “Про перетворення води на вино в Кані”.
Помер архієпископ Кирил 386 року.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Кондак святителю Кириллу, архиепископу Иерусалимскому, глас 4
Язы́ком твои́м, му́дре,/ Боже́ственными вдохнове́ньми просвети́л еси́ твоя́ лю́ди/ еди́ну чести́ Тро́ицу,/ Естество́м неразде́льну, разделя́ему же Ли́цы./ Те́мже, ра́дующеся, всесвяту́ю твою́ па́мять пра́зднуем,// и́же к Бо́гу моли́твенника тя предлага́ющии.
Кондaкъ, глaсъ №:
Љзhкомъ твои1мъ, мyдре, бжcтвенными вдохновeньми, просвэти1лъ є3си2 тво‰ лю1ди, є3ди1ну чести2 трbцу, є3стеств0мъ нераздёльну, раздэлsему же ли1цы. Тёмже рaдующесz, всес™yю твою2 пaмzть прaзднуемъ, и5же къ бGу мл7твенника тS предлагaющіи.
Ще в розробці