...

Святитель Іоасаф, єпископ Бєлгородський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 4-й день — знайдення мощей / грудня на 10-й день / липня на 15-й день — Собор Київських святих / липня на 19-й день — Собор Курських святих / вересня на 29-й день — Собор Полтавських святих / жовтня на 27-й день — Собор святих Київської духовної академії

Святитель Іоасаф народився в місті Прилуки на Чернігівщині 8 вересня 1705 року, на свято Різдва Пресвятої Богородиці, у Хрещенні був наречений Іоакимом. Він походив із давнього благочестивого роду Горленків.

У віці семи років батько Іоакима віддав його до Київської духовної академії. Там він відчув потяг до чернечого життя. Сім років випробовував себе майбутній святитель, після чого розповів про своє бажання батькам. Вони довго переконували його не приймати чернечий постриг, але в 1725 році він таємно від них прийняв рясофор з ім’ям Іларіон у Київському Межигірському монастирі.

21 листопада 1727 року він був пострижений в мантію з нареченням імені Іоасаф у Києво-Братському монастирі. Ця подія збіглася з завершенням навчання в духовній академії. Через рік інок Іоасаф був висвячений архієпископом Варлаамом (Вонатовичем) на ієродиякона. Його залишили у Київсьій духовній академії як викладача.

У листопаді 1734 року наступник владики Варлаама на Київській кафедрі, архієпископ Рафаїл (Забороський), рукопоклав ієродиякона Іоасафа на ієромонаха і перевів із училищного Братського монастиря до Києво-Софійського архієрейського будинку. Одночасно він був призначений членом Київської духовної консисторії.

27 червня 1737 року ієромонах Іоасаф став настоятелем Преображенського Мгарського монастиря з возведенням у сан ігумена. В обителі він доклав великих зусиль для її благоустрою.

У 1744 році митрополит Рафаїл возвів ігумена Іоасафа в сан архімандрита. Наприкінці того ж року отця Іоасафа викликали до Москви, і невдовзі згідно з розпорядженням Святішого Синоду він був призначений намісником Свято-Троїцької лаври. В обителі преподобного Сергія отець Іоасаф так само самовіддано ніс послух Церкві.

Через чотири роки, 2 червня 1748 року, у Петропавлівському соборі Санкт-Петербурга архімандрит Іоасаф був висвячений на єпископа Бєлгородського. Вступивши на архієрейську кафедру, святитель Іоасаф суворо стежив за станом храмів, за правильністю звершення богослужіння й особливо за моральністю пастви. Чималу увагу він приділяв освіті духовенства і правильному дотриманню ними уставу та церковних традицій. Як і раніше, святитель всі сили віддавав служінню, не шкодуючи свого здоров’я.

Незадовго до преставлення владика Іоасаф заборонив своєму келійнику домагатися священного сану і попередив, що в разі непослуху його спіткає передчасна кончина. Іншому келійнику, Василію, святитель сказав, що він буде дияконом, сану священника ніколи не досягне. І це передречення невдовзі виповнилося.

10 грудня 1754 року святитель Іоасаф відійшов до Господа. Його прославлення в лику святих відбулося 4 вересня 1911 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Иоасафу Белгородскому, глас 3

Святи́телю Христу́ Бо́гу возлю́бленне,/ пра́вило ве́ры и о́браз милосе́рдия лю́дем был еси́,/ бде́нием же, посто́м и моли́твою,/ я́ко свети́льник пресве́тлый просия́л еси́,/ и просла́влен от Бо́га яви́лся еси́;/ те́лом у́бо в нетле́нии почива́я,/ ду́хом же престо́лу Бо́жию предстоя́,/ чудеса́ пресла́вно источа́еши./ Моли́ Христа́ Бо́га,// да утверди́т нас в Правосла́вии и благоче́стии/ и спасе́т ду́ши на́ша.

Ин тропарь святителю Иоасафу Белгородскому, глас 2

Моли́твенниче изде́тства преизря́дный,/ Богоизбра́нный святи́телю Христо́в Иоаса́фе,/ пра́вило ве́ры и о́браз милосе́рдия благоче́стным житие́м всем явля́еши/ и с ве́рою к тебе́ притека́ющим оби́льно исцеле́ния источа́еши.// Моли́ Христа́ Бо́га, да утверди́т в держа́ве нашей правове́рие, мир и благоче́стие и спасе́т ду́ши на́ша.

Тропaрь, глaсъ G:

С™и1телю хrтY бGу возлю1бленне, прaвило вёры и3 џбразъ милосeрдіz лю1демъ бhлъ є3си2, бдёніемъ же, пост0мъ и3 мlтвою ћкw свэти1льникъ пресвётлый просіsлъ є3си2, и3 прослaвленъ t бGа kви1лсz є3си2: тёломъ ќбw въ нетлёніи почивaz, дyхомъ же пrт0лу б9ію предстоS, чудесA пресл†внаz и3сточaеши. моли2 хrтA бGа, да ўтверди1тъ нaсъ въ правослaвіи и3 бlгочeстіи и3 сп7сeтъ дyшы нaшz.

И$нъ тропaрь, глaсъ в7:

Мл7твенниче и3здётства преизрsдный, бGоизбрaнный с™и1телю хrт0въ їwасaфе, прaвило вёры и3 џбразъ милосeрдіz бlгочeстнымъ житіeмъ всBмъ kвлsеши и3 съ вёрою къ тебЁ притекaющымъ nби1льнw и3сцэлє1ніz и3сточaеши. моли2 хrтA бGа, да ўтверди1тъ правовёріе, ми1ръ и3 бlгочeстіе и3 сп7сeтъ дyшы нaшz.

Ще в розробці