p1b7d66c5k1k5l18ma5t918kg12gb3

Святитель Герасим, патріарх Александрійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 15-й день

Святитель Герасим народився в Хандаці на острові Крит. Першим учителем майбутнього патріарха був його батько – протопресвітер Феодор. Після домашнього виховання і навчання батьки відправили його до Венеції для здобуття вищої освіти у венеціанській Флангіановій колегії. Там він протягом небагатьох років набув ґрунтовних знань і вивчив мови: грецьку, латинську та єврейську.

Під час перебування його в Європі турки оволоділи Хандаком після довготривалої облоги. Дізнавшись про долю своєї батьківщини і про смерть батька свого, Герасим пішов до Пелопоннесу, де зустрівся з багатьма співвітчизниками своїми, котрі уникли рабства і безчестя, і звідти переселився в Касторію.

У тамтешній митрополії, яка тоді залежала від Охридського архієпископства, призначили його вчителем і проповідником. Благочестя і дар проповідника привернули до нього місцевих християн, і він був висвячений на осиротілу кафедру Касторійську і став їхнім архіпастирем, але ненадовго. Деякий час керував Адріанопольською кафедрою.

Після смерті патріарха Александрійського Парфенія (він же Прохор), який загинув у Смирнському храмі від землетрусу 1688 року, Герасим був обраний новим патріархом. Патріарх вирізнявся ревним і святим життям, котре відзначалося рисами юродства Христа заради.

Був звинувачений у нововведеннях у чин Божественної літургії в момент преложення Святих Дарів. Справа дійшла до Вселенського патріарха, і патріарх Герасим був виправданий.

Керував Православною Церквою в Єгипті протягом 22 років. Різні утиски від турків і непослух самих християн спонукали його відмовитися від патріаршества, і він, обравши наступником собі Лівійського митрополита Самуїла, родом хіосця, покинув свою кафедру 20 січня 1710 року та вирушив на Афон, де невдовзі помер.