...

Священномученик Євфимій Горячев, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 2-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Євфимій Микитович Горячев народився в Пензенській губернії 1884 року в бідній селянській сім’ї. Дуже рано залишившись круглим сиротою, він виховувався в благочестивій родині рідного дядька. Сільський священник, у якого не було дітей, став піклуватися про хлопчика, віддав його вчитися спочатку до сільської школи, потім до вчительського училища. Навчаючись вельми старанно, Євфимій уже сам заробляв, даючи уроки в сім’ях, де батьки були заможніші, а діти лінивіші.

Багато років пропрацював Євфимій учителем. У 1912 році він закінчив пастирські курси в Москві і був висвячений в сан священика з призначенням до сибірського села Ново-Новосьолово, а пізніше до села Великий Улуй. Відкрилися в ньому великі проповідницькі обдарування, так що селяни за сто верст запрошували його, споряджали підводу і привозили, щоб тільки послухати.

Тут, у Красноярському краї, поблизу міста Ачинська, пройшло майже все його священницьке життя. Парафіяни любили отця Євфимія за безкорисливість, за його вірність Богу і Православній Церкві та за проповіді. У листопаді 1917 року отець Євфимій був обраний благочинним.

До Сибіру радянська влада прийшла 1922 року, і разом з нею прийшло обновленство. Отець Євфимій був відсторонений від посади благочинного. Він продовжував служити по-старому, не звертаючи уваги на розпорядження обновленського управління. За це в серпні 1924 року його заарештували й ув’язнили на три місяці. Поки він був у неволі, обновленці захопили його храм і всі храми в окрузі, але до червня 1925 року вдалося всі храми повернути православним. За вірність Православній Церкві отець Євфимій був призначений в червні 1926 року настоятелем Троїцького собору міста Ачинська.

1929 року гоніння на Церкву посилилися. У отця Євфимія відібрали будинок і весь домашній скарб, і він з дружиною та сімома дітьми оселився на околиці міста в лазні. 30 листопада 1929 року отця Євфимія заарештували. У в’язниці до нього в камеру посадили інформатора Олександра Агафонова, який став переконувати батюшку відмовитися від сану.

— Багато священників зараз, — казав він, — працюють бухгалтерами, секретарями…

На його доводи отець Євфимій відповів:

— Кинути священство — ніколи не кину! Служу я за переконанням. Можливо, буде час, коли нас возитимуть під соломою, під навозом, аби звершувати служби в підвалах чи навіть ямах, і тоді я не кину служити. Радянська влада переслідує християнство. Християнство залишиться. Можливо, залишаться самі лише сильні, які зуміють відродити християнство. Були в давнину такі періоди, коли християн спалювали, але незважаючи на це, у катакомбах, у підвалах християни залишилися, і християнство тріумфувало.

— Зараз виростає молоде покоління, і воно кине займатися релігією, — зауважив Агафонов.

— Дитина з молоком матері вбирає в себе ідеї християнства, — заперечив отець Євфимій.

23 лютого 1930 року Особлива Нарада при ОДПУ ухвалила ув’язнити священника на три роки до сибірського концтабору. Умови там були такі, що отець Євфимій вийшов звідти ледве живим.

У серпні 1936 року після чергового арешту Особлива Нарада при НКВС засудила його на три роки табору. В ув’язненні отець Євфимій був засуджений на розстріл і 15 вересня 1937 року був розстріляний. Місце його поховання невідоме.

У 2000 році священномученик Євфимій Горячев був прославлений в лику святих.