Vladimir Pasternatskiy

Священномученик Володимир Пастернацький, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 8-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Володимир Іларіонович Пастернацький народився 1885 року в селі Дудичі Ігуменського повіту Мінської губернії в сім’ї священника. З дитячих років він прислуговував батькові за богослужінням і співав у церковному хорі. Після закінчення Мінської духовної семінарії Володимир одружився і 1908 року був висвячений на священника до храму первоверховних апостолів Петра і Павла в селі Пєсочне Слуцького повіту. У 1920-х роках він був возведений у сан протоієрея і призначений благочинним церков Копильського району.

У ці роки влада обкладала священників непосильними податками. 1931 року отець Володимир не зміг зібрати достатню суму, хоча йому допомагали вже дорослі старші діти, і у сім’ї забрали корову.

1932 року отець Володимир був переведений у містечко Копиль до Спасо-Вознесенської церкви. Наступного року в Копильському районі було закрито всі храми, всіх священників було заарештовано. Від отця Володимира наполегливо вимагали публічної відмови від сану, але він категорично відкинув це. Тоді його обклали таким податком, виплатити який було нереально, і виключили зі школи його дітей. На сімейній раді дружина та діти підтримали батюшку і вирішили покірно нести послане їм випробування. Виявившись єдиним священиком у районі, отець Володимир з ранку до пізнього вечора їздив по требах, розуміючи, що служити йому залишилося недовго.

У березні 1936 року його заарештували і засудили на два роки ув’язнення у виправно-трудовій колонії в Гомельській області. У грудні 1937 року отець Володимир був несподівано звільнений. Але через день, ледве встигнувши побачитися з сім’єю, він знову був заарештований за звинуваченням у контрреволюційній агітації серед в’язнів.

Священник Володимир Пастернацький був засуджений на найвищу міру покарання. Він був розстріляний 21 січня 1938 року і похований у спільній безвісній могилі.

1999 року священномученик Володимир був прославлений в лику святих для місцевого шанування. У 2000 році було встановлено його загальноцерковне шанування.