Священномученик Віктор Елланский, пресвітер
Місяця серпня на 26-й день
Священномученик Віктор Васильович Елланський народився 16 вересня 1874 року в селі Плоске Остерського повіту Чернігівської губернії в сім’ї священика. Після закінчення 1914 року Київської Духовної академії був висвячений на священика до одного з храмів Києва. Був одним із близьких помічників митрополита священномученика Володимира (Богоявленського). 1924 року отець Віктор був заарештований, засуджений до 3 років заслання. Повернувшись після його закінчення до Києва, відновив служіння, був возведений у сан протоієрея. Вдруге заарештований у березні 1929 року і був ув’язнений у київський будинок попереднього ув’язнення. У жовтні засуджений до 3 років заслання, яке відбував в Іркутській області.
Після закінчення терміну заслання священику Віктору Елланському було заборонено проживати в 12 областях країни. У січні 1934 року він оселився в місті Мічурінську Тамбовської області, отримав благословення Тамбовського і Мічурінського архієпископа священномученика Вассіана (П’ятницького) служити в храмах єпархії. У Мічурінську отець Віктор проявив себе як ревний пастир, часто служив, причому не тільки в місті, а й у навколишніх селах. У березні 1935 року священика заарештували, помістили до в’язниці Мічурінська. На допиті, який відбувся того самого дня, його звинуватили в “антирадянській агітації”, яка полягала в тому, що священик “говорив вірянам про недовговічність радянської влади і пророкував її швидку загибель”. Отець Віктор винним себе не визнав і пояснив: “Будь-яка влада є даною Богом, я, як людина, глибоко віруюча, визнаю радянську владу як владу, дану Богом”. 18 грудня 1936 року виїзною сесією спецколегії Воронезького облсуду священик Віктор Елланський був засуджений до 5 років тюремного ув’язнення. Згодом тюремне ув’язнення було замінено на табірне, і 15 квітня 1936 року він прибув до Карагандинської ВТТ, де, працював рахівником у табірному пункті “Аліхан”.
У 1937 році отець Віктор був заарештований у таборі, звинувачувався в тому, що “серед табірників проводив к/р агітацію пораженського характеру, заявляючи: “Радянська влада скоро буде знищена Богом”… Поряд із веденням к/р агітації Елланський проводив і богослужіння, групуючи навколо себе колишніх попів. Будучи релігійним до фанатизму, на Трійцю співав тропар Трійці тощо”. Священномученик винним у контрреволюційній діяльності себе не визнав. Розстріляний 8 вересня 1937 року за вироком трійки УНКВС у Карагандинській області від 31 серпня.