Священномученик Василій Преображенський пресвітер
День пам'яті (н. ст.)
Місяця червня на 1-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / травня на 23-й день — Собор Ростово-Ярославських святих
Священномученик Василій народився 23 січня 1876 року в селі Крутець Дикушинської волості Пошехонського повіту Ярославської губернії в сім’ї псаломщика Константина Преображенського. Освіту здобув у духовному училищі. У 1916 році був призваний до армії, де служив писарем до 1917 року.
У роки гонінь на Православну Церкву Василій виявив бажання стати священником. Його висвятили, і він служив у Миколо-Різдвяному храмі в селі Верхов’є на Юзі Єрмаковського району Ярославської області. У 1937 році храм закрили, і священник переїхав до села Покров-Рогулі Приухринської сільської ради; оселившись у будинку церковного старости, він хрестив, сповідав і відспівував удома.
28 грудня 1937 року отець Василій був заарештований і звинувачений у зриві зборів, присвячених виборам до Верховної Ради СРСР, наклепі на політику радянського уряду й антирадянській агітації. Шістдесятидворічний священник був на той час такий виснажений гоніннями попередніх років, що тюремні лікарі змушені були засвідчити його фізичну неміч і дати висновок, що він «важку фізичну працю виконувати не може».
26 квітня 1938 року суд у його справі зібрався на засідання, куди під конвоєм доставили священника, але воно було відкладене, оскільки «з причини розливу річок і розбору мостів» не з’явилися свідки. Наступне засідання відбулося 15 травня 1938 року. Але і цього разу свідки не з’явилися в повному складі: деякі із них були хворі, а один поїхав невідомо куди.
16 червня 1938 року відбулося наступне засідання. На суді отець Василій знову відкинув пред’явлені йому звинувачення в контрреволюційній діяльності, погодившись лише з тим, що він справді звершував релігійні обряди і хрестив на прохання батьків двох немовлят — одного у віці трьох місяців, а іншого у віці дев’яти місяців. Того ж дня Спеціальна Колегія Ярославського обласного суду засудила його до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі.
Священник Василій Преображенський помер 14 червня 1940 року в Ярославській виправно-трудовій колонії і був похований у безвісній могилі.