...

Священномученик Сергій (Дружинін), єпископ Нарвський

Місяця вересня на 4-й день

Священномученик Сергій (в миру Дружинін Іван Прохорович) народився 1863 року в селі Нове Село Бежецького повіту Тверської губернії в селянській родині. Здобув домашню освіту. Служив вагоновожатим конки. У 1881 році став послушником Валаамського монастиря, а в 1887 році – насельником Троїце-Сергієвої пустелі під Петербургом. Прийнявши чернецтво, був призначений помічником ризничого. З 1904 року – архімандрит. З 1915 по 1919 роки отець Сергій був настоятелем пустині. Одночасно він служив у храмах Константинівського палацу Стрільни і Павловського палацу.

З 1900 до 1918 року архімандрит Сергій був духівником великих князів Константина Константиновича, Дмитра Константиновича і членів їхніх сімей. Він був переконаним монархістом і ніколи не приховував своїх переконань. 1917 року майбутній мученик відмовився емігрувати до Греції на запрошення королеви еллінів Ольги Константинівни.

У 1919-1924 роках отець Сергій служив настоятелем храму преподобномученика Андрія Критського в селищі Сергіївка (Володарський).

У 1924 він був хіротонізований на єпископа Нарвського, вікарія Петроградської єпархії. У 1927 році єпископ Сергій разом з єпископом Димитрієм (Любимовим) підписав акт відходу від митрополита Сергія (Страгородського) і був заборонений у священнослужінні. У 1929 році владика Сергій очолив іосифлян.

У 1930 році святитель був заарештований і засуджений до 5 років позбавлення волі. Він перебував у Ярославській в’язниці, а з січня по квітень 1935 року – у лікарні Бутирської в’язниці. Здоров’я владики було підірвано. Після відбуття терміну в 1935 році він був висланий на 3 роки в Марійську АРСР. Там сповідник оселився в одному з приволзьких сіл, здійснюючи таємні богослужіння. Місцеве населення шанувало його як святого старця. У 1937 році єпископа Сергія знову заарештували, цього разу звинувативши в тому, що він “організував контрреволюційну групу з-поміж вірян, через яких вів активну боротьбу з Радянською владою за відновлення монархічного ладу”. Багато хто із заарештованих “у справі Дружиніна”, зокрема й сам владика, прийняли мученицьку кончину. Вони були розстріляні 17 вересня 1937 року в Йошкар-Олі.