Священномученик Митрофан (Краснопольський), архієпископ Астраханський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця червня на 23-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Білоруських святих (перехідне) / місяця листопада на 5-й день — пам’ять отців Помісного собору Руської Православної Церкви 1917–1918 років
Священномученик Митрофан, у миру Дмитро Іванович Краснопольський, народився 1869 року у Воронезькій губернії. Він закінчив духовну семінарію, одружився й був висвячений на диякона, але незабаром овдовів і прийняв чернечий постриг.
1916 року святитель став єпископом Астраханським. У січні 1918 року в Астрахані почалася братовбивча війна. Місцевий кремль був зайнятий червоноармійцями, його обстрілювали білокозаки. Архієпископ Митрофан, резиденція якого була на території кремля, у проповідях говорив про те, що люди гинуть внаслідок непотрібних та безкорисних дій громадянської влади, і служив панахиди за всіма вбитими.
1919 року напередодні Трійці владику заарештували. У слідчій справі не міститься ні протоколів допитів архієпископа Митрофана, ні пред’явленого йому обвинувачення, тільки арештний лист, а в ньому єдине слово: «розстріляний».
У владики Митрофана була можливість уникнути розстрілу, але він так відповів людям, які переконували його втекти: «Ви пропонуєте мені втечу, в той самий час, коли у нас на очах обстрілюють наших братів. Ні, я нікуди не поїду від своєї пастви, на моїх грудях Хрест Спасителя і Він буде мені докором у моїй малодушності».
Пізніше стало відомо, як відбувався цей жахливий розстріл. У свято Володимирської ікони Божої Матері, о третій годині ночі комендант ЧК грубо витягнув владику із камери в самій білизні. У закутку на них уже чекали троє солдатів з гвинтівками. Владика Митрофан благословив їх, за що комендант ударив його і, схопивши за бороду, вистрілив у ліву скроню.