Священномученик Миколай Широгоров, диякон
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 11-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)
Священномученик Миколай народився 9 листопада 1904 року в селі Здєхово Богородського повіту Московської губернії в сім’ї священника Димитрія Широгорова. Миколай закінчив чотири класи сільської школи і два класи духовного училища. Здобути повну богословську освіту він не встиг, оскільки в країні до влади прийшли безбожники, які насамперед закрили всі православні навчальні заклади.
Під час громадянської війни Миколай Широгоров був на деякий час призваний до тилового ополчення Червоної армії. Після демобілізації він був висвячений на диякона і направлений служити до храму на честь Різдва Христового в селі Ямкино Ногинського району Московської області.
Влітку 1937 року влада почала широкомасштабні нещадні гоніння на Православну Церкву. У Ногинському районному відділенні НКВС прийняли рішення заарештувати отця Миколая. У провину йому ставили те, що він «після арешту низки церковників казав: громадяни віруючі, релігію християнську радянська влада переслідує, безвинних священників саджають до в’язниць. А ви обходите все це мовчанням. Потрібно організовано вимагати від радянської влади припинити ці гоніння на віру. Вони ж, комуністи, пишуть, що свобода віросповідання, а насправді щодня заарештовують вірян і священників. Якщо ми організовано оголосимо протест, то цим врятуємо нашу християнську віру від антихристів».
Диякона Миколая Широгорова заарештували 26 листопада 1937 року і ув’язнили в Ногинській в’язниці. Разом з ним заарештували настоятеля храму протоієрея Миколая Покровського і псаломщика Михаїла Амелюшкіна. Наступного дня отець Миколай був допитаний.
— Обвинувачений Широгоров, Вас заарештовано за контрреволюційну діяльність. Визнаєте себе в цьому винним? — запитав слідчий.
— Контрреволюційної діяльності я не проводив, — відповів отець Миколай.
— Слідству відомо, що Ви разом з попом Покровським і д’ячком Амелюшкіним проводили антирадянську діяльність.
— Спілкування з ними я мав, але антирадянської діяльності я не проводив.
— Слідству відомо, що Ви разом з попом Покровським серед населення проводили контрреволюційну діяльність, спрямовану на зрив проведення передвиборчих зборів.
— Контрреволюційної діяльності, спрямованої на зрив передвиборчих зборів, я не проводив.
28 листопада слідство було закінчено. 1 грудня 1937 року трійка НКВС засудила диякона Миколая Широгорова на десять років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Отець Миколай був відправлений відбувати покарання до Безім’янського виправно-трудового табору НКВС, що знаходився біля Самари.
Священномученик Миколай Широгоров помер у таборі 24 вересня 1942 року і був похований у безвісній могилі.