...

Священномученик Михаїл Скобельов, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 18-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Михаїл народився 14 листопада 1887 року в селі Бікалиха Тверської губернії в сім’ї благочестивих селян Степана і Євдокії Скобельових. Батьки Михаїла, намагаючись дати йому гарну освіту, віддали його до учительської школи в Новгороді. Після її закінчення він вирішив обрати шлях служіння Святій Православній Церкві. У 1910 році Михаїл Степанович був висвячений в сан диякона до храму в селі Рамешки, з яким виявилося пов’язане згодом усе його життя і сповідницький подвиг.

У 1925 році, коли багато хто вже прийняв мученицьку кончину і земля рясно обагрилася кров’ю священномучеників і мучеників, диякон Михаїл був рукопокладений на священника до храму, де п’ятнадцять років прослужив дияконом.

На самому початку чергового етапу гонінь, у 1929 році, отця Михаїла заарештували. Священника звинуватили в несплаті податків і засудили на два роки ув’язнення у виправно-трудовому таборі та на п’ять років заслання. Жорстокі умови табору й заслання не зломили волю священника, і 1935 року він повернувся служити до свого храму в селі Рамешки.

І одразу почалися переслідування. Влада, не маючи проти отця Михаїла звинувачень політичних, зажадала від нього сплати непосильного податку, щоб потім за невиконання його заарештувати. У 1936 році вони йому дали завдання заготовити корм для худоби. Норму дали свідомо таку, щоб священник не впорався з нею. Потім завдання замінили виплатою грошей на позику.

Отець Михаїл не мав сил сплатити і цих грошей. Він звернувся на службі до парафіян з проханням допомогти йому: “Пройшла одна буря, Бог заступився за нас, і влада зняла завдання з корму. Але після тихої погоди знову настає буря, з котрою, я думаю, ми якось упораємося і зберемо гроші на позику”.

Протистоячи нестримній пропаганді безбожництва, отець Михаїл у проповіді на Різдво Христове на початку 1937 року закликав парафіян не вірити богохульникам, які кажуть, що немає Бога, а тим часом самі літочислення ведуть від Різдва Христового. Ці слова згодом було виставлено як доказ тяжкого злочину священника проти влади.

У 1937 році влада стала жвавіше шукати привід для закриття храму. Одним із таких приводів, яким користувалися майже всі керівники сільських рад і районних виконавчих комітетів, було закриття храмів під приводом аварійного стану будівлі та необхідності ремонту. Коли в червні 1937 року така пропозиція виникла і щодо рамешківської церкви, парафіяни вирушили до районного виконавчого комітету відстоювати храм. Влада поступилася, проте 17 липня заарештували отця Михаїла. Тоді під приводом відсутності священника храм було закрито.

Одразу після арешту батюшку перепровадили до Тверської в’язниці і тут жорстоко допитали.

27 вересня Трійка НКВС засудила отця Михаїла на розстріл. Священник Михаїл Скобельов був розстріляний 1 жовтня 1937 року.

У 2000 році священномученик Михаїл Скобельов був прославлений в лику святих.