Священномученик Кіпріан, мучениця Іустина і мученик Феоктист
День пам'яті (н. ст.)
Місяця жовтня на 2-й день
У ІІІ столітті за царювання римського імператора Декія жив в Антіохії язичницький мудрець, знаменитий волхв Кіпріан. Він умилостивив жертвами самого князя темряви і віддав йому у владу всього себе. Той дав йому на служіння полк бісів і обіцяв поставити князем після виходу із тіла. Багато хто звертався до нього у своїх потребах, і він допомагав їм бісівською силою.
Звернувся до нього одного разу юнак на ім’я Аглаїд, син багатих і знатних батьків. Одного разу побачив він дівчину Іустину і був вражений її красою. Він став відтоді шукати її прихильності й любові. Вона ж відповідала йому відмовою: “Наречений мій — Христос; Йому я служу і заради Нього зберігаю мою чистоту”.
Озброївшись таємними знаннями і прикликавши на допомогу нечистих духів, Кіпріан тричі посилав їх спокусити Іустину. Вони навіювали їй погані думки, розпалювали в ній тілесну пристрасть, спокушали улесливими й лукавими промовами, але Іустина перемагала їх постом, молитвою і хресним знаменням. Осоромлені й налякані хрестом Господнім, вони втекли з ганьбою.
Розлютився тоді Кіпріан і став мстити Іустині за свою ганьбу. Він наслав мор і виразки на дім Іустини й на все місто, як колись диявол на праведного Іова. Вона ж старанно молилася, і бісівська мана припинилася. Після такої зміни люди стали прославляти Христа. А Кіпріан, прозрівши, зрікся справ диявола, висповідав усе місцевому єпископу Анфиму, віддав йому на спалення всі свої книги і благав звершити над ним Святе Хрещення.
Кіпріан цілком змінив своє життя. Через сім днів після Хрещення він був поставлений на читця, через двадцять днів був поставлений на іподиякона, через тридцять був висвячений на диякона, а через рік був рукопокаледний на ієрея. Невдовзі він був поставлений єпископом і в цьому сані проводив таке святе життя, що зрівнявся з багатьма великими святими.
Під час гонінь на християн за часів імператора Діоклетіана на Кіпріана та Іустину звели наклеп і посадили їх до в’язниці. Потім веліли повісити святого і стругати йому тіло, а Іустину бити по вустах і очах. Після цього їх кинули в казан, але киплячий казан не заподіяв їм жодної шкоди. Зрештою їх засудили на усічення мечем.
Бачачи невинну смерть мучеників, воїн Феоктист оголосив себе християнином і був страчений разом з ними.
Священномученик Кіпріан, свята мучениця Іустина і святий мученик Феоктист були вбиті в Нікомідії в 304 році.
Мощі святих перебувають на Кіпрі, в селі Меніко, що за двадцять кілометрів від Нікосії. Вони знаходяться у храмі, присвяченому святим. З ХІІІ століття, а саме з 1268 року, після падіння Антіохії, мощі були переправлені на Кіпр і сховані в маленькій каплиці.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь священномученику Киприану и мученице Иустине, глас 4
И нра́вом прича́стник,/ и престо́лом наме́стник апо́столом быв,/ дея́ние обре́л еси́, Богодухнове́нне,/ в виде́ния восхо́д:/ сего́ ра́ди, сло́во и́стины исправля́я,/ и ве́ры ра́ди пострада́л еси́ да́же до кро́ве,/ священному́чениче Киприа́не,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак священномученику Киприану и мученице Иустине, глас 1
От худо́жества волше́бнаго обрати́вся, Богому́дре,/ к позна́нию Боже́ственному,/ показа́лся еси́ ми́ру врач мудре́йший,/ исцеле́ния да́руя че́ствующим тя, Киприа́не со Иусти́ною:/ с не́юже моли́ся Человеколю́бцу Влады́це// спасти́ ду́ши на́ша.
Тропaрь, глaсъ д7:
И# нрaвwмъ причaстникъ, и3 пrт0лwмъ намёстникъ, ґп0столwмъ бhвъ, дэsніе њбрёлъ є3си2, бGодохновeнне въ видёніz восх0дъ: сегw2 рaди сл0во и4стины и3справлsz, и3 вёры рaди пострадaлъ є3си2 дaже до кр0ве, сщ7енномч7ниче кmпріaне, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ №.
Под0бенъ: Ли1къ ѓгGльскій:
T худ0жества волшeбнагw њбрати1всz, бGомyдре, къ познaнію бжcтвенному, показaлсz є3си2 мjру врaчь мудрёйшій, и3сцэлє1ніz дaруz чествyющымъ тS, кmпріaне со їустjною: съ нeюже моли1сz чlвэколю1бцу вLцэ, сп7сти2 дyшы нaшz.
Ще в розробці