...

Священномученик Харалампій, єпископ Магнезійський, і з ним мученики Порфирій, Ваптос і три мучениці

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 10-й день

Священномученик Харалампій, єпископ Магнезійський, мученики Порфирій і Ваптос та три жінки мучениці постраждали 202 року.

Святий Харалампій, єпископ фессалійського міста Магнезії (північно-східна частина Греції), успішно поширював віру у Христа Спасителя. Звістка про його проповідь дійшла до правителя області Лукіана і воєначальника Лукія. За наказом Лукія святого було схоплено і приведено на суд. На суді він твердо сповідав віру у Христа і відмовився принести жертву ідолам. Попри похилий вік єпископа (йому було вже сто тринадцять років) його піддали жахливим мукам. Тіло священномученика дерли залізники гаками, доки не здерли всю шкіру з голови до ніг. Святий Харалампій під час цього звертався до мучителів: «Дякую вам, браття, ви оновили дух мій!».

Бачачи терпіння старця і повну його незлобність, два воїни, Порфирій і Ваптос, відкрито сповідали Христа. За це їх одразу було усічено мечем. Присутні під час страждань єпископа Харалампія три жінки також стали прославляти Христа і одразу були замучені.

Розгніваний Лукій сам схопив знаряддя тортур і став дерти священномученика. Але раптом у нього віднялися руки, наче відсічені мечем. Правитель Лукіан, прийшовши на місце страти, плюнув у лице святого, і тут же його голова виявилася повернутою назад. Тоді Лукій став благати святого про пощаду. По молитві єпископа Харалампія обидва мучителі одразу одержали зцілення. Безліч очевидців цього увірували у Христа. Увірував і Лукій, який припав до ніг святого старця, просячи прощення.

Лукіан доніс про те, що сталося, імператору Септимію Северу (193–211), який у той час перебував в Антіохії Пісідійській (західна частина Малої Азії). Той розпорядився привести святого Харалампія до себе. Це було виконано з небаченою жорстокістю: священномученика тягнули, привʼязавши мотузку до бороди.

Імператор наказав мучити єпископа ще сильніше. Святого стали палити вогнем. Проте сила Божа допомогла йому, і він залишився неушкоджений. Окрім того, по його молитві відбулися дива: воскрес померлий юнак; зцілився біснуватий, якого мучив біс тридцять пʼять років. Безліч народу увірували у Христа Спасителя. Зокрема, увірувала в Нього донька імператора Галина, яка двічі повалила ідолів у язичницькому храмі.

За наказом імператора святителя били камінням по вустах. Мучителі також хотіли підпалити його бороду, але із неї вийшло полумʼя, яке обпекло їх самих.

Сповнені злоби, Септимій Север і його вельможа Крисп підняли хулу до Господа. Вони глумливо закликали Його зійти на землю, похваляючись своєю силою і владою. У гніві Господь похитнув землю. Великий страх охопив усіх, а обидва нечестивці повисли в повітрі, звʼязані невидимими путами. Лише по молитві священномученика Харалампія вони були повернуті вниз.

Наляканий імператор похитнувся було у своєму нечесті, однак невдовзі знову впав в оману і звелів мучити святого. Зрештою, він засудив його на усічення мечем.

Під час своєї останньої молитви святий удостоївся бачити Самого Спасителя. Він просив Його дарувати тому місцю, де спочиватимуть його мощі, мир і родючість, а людям подати прощення гріхів і спасіння. Господь обіцяв виконати прохання і зійшов на небеса, уносячи з Собою душу священномученика Харалампія.

Донька імператора, блаженна Галина, поховала тіло мученика з великою честю.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Харалампию, епископу Магнезийскому, глас 4

Я́ко столп избра́нный Це́ркве Христо́вой/ и свети́льник присносве́тлый всея́ вселе́нныя,/ прему́дре показа́ся, Харала́мпие,/ возсия́ в ми́ре муче́нием,/ разруши́ и́дольское мракобе́сие, блаже́нне,/ сего́ ра́ди яви́ся предста́тель Христу́,// моли́ся спасти́ся нам.

Тропарь священномученику Харалампию, епископу Магнезийскому, поемый на молебне, глас 4

Страстоте́рпцу Харала́мпию присту́пим/ и о́бразу его́ поклони́мся, от се́рдца вопию́ще:/ му́чениче Харала́мпие и о́тче,/ от вся́каго обстоя́ния и всех бед свои́х раб изба́ви нас,// в це́ркве твоея́ вы́ну пребыва́ющих.

Тропaрь с™aгw, глaсъ д7.
Под0бенъ: Ск0рw предвари2:

Ћкw ст0лпъ и3збрaнный цRкве хrт0вой и3 свэти1льникъ присносвётлый всеS вселeнныz, премyдре показaсz, харалaмпіе, возсіS въ мjре мучeніемъ, разруши2 јдwльское мракобёсіе, бlжeнне, сегw2 рaди kви1сz предстaтель хrтY, моли1сz сп7сти1сz нaмъ.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Ћкw начaтки:

Под0бствовавъ бlгодaтію сщ7eнства, слaвне, цRковь свётлw ўкраси1лъ є3си2 бжcтвеннымъ страдaніемъ, є4же за хrтA пріsлъ є3си2 д0блественнw рaдуzсz, харалaмпіе, честнhй свэти1льниче всемjрный, њсіzвazй концы2, ћкw непобэди1мый.

Ще в розробці