...

Священномученик Гавриїл Архангельський, пресвітер

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 22-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Гавриїл Іванович Архангельський народився 25 березня 1890 року в селі Урлейка Петровського повіту Саратовської губернії в сім’ї псаломщика. Початкову освіту здобув у Петровському духовному училищі. У 1910 році він був призначений виконувачем обов’язків псаломщика Микільської церкви в селі Гуселка Камишинського повіту Саратовської губернії.

1917 року Гавриїл закінчив Саратовську духовну семінарію. Був висвячений на диякона, в 1918 році був рукопокладений на священника, служив у храмах Пензенської єпархії.

29 листопада 1929 року отця Гавриїла заарештували разом зі священнослужителями церкви Різдва Богородиці в селі Канаєвка нинішньої Пензенської області. 12 лютого 1930 року він був засуджений на п’ять років ув’язнення в концтаборі.

Відбувши строк, з 1934 року отець Гавриїл продовжив служіння в храмах Пензенської єпархії. 10 січня 1936 року Пензенський єпископ Феодор (Смирнов), якого батюшка знав за духовною семінарією, направив його до Покровського храму села Покрово-Березівка. У розореному безбожниками храмі не залишилося богослужбових сосудів. З благословення єпископа священник Гавриїл Архангельський закупив скляний посуд і став служити Літургії. Імовірно, невдовзі храм було закрито.

5 квітня 1936 року отець Гавриїл виїхав до Пензи і з благословення владики Феодора служив псаломщиком у Митрофанівській церкві, де знаходилася архієрейська кафедра. Він звершував панахиди на Мироносицькому кладовищі та спонукав парафіян обновленської Успенської церкви перейти під омофор законного архієрея, що влада розцінила як антирадянську агітацію.

18 жовтня 1936 року разом з єпископом Феодором і чотирма священниками отця Гавриїла заарештували за звинуваченням у приналежності до контрреволюційної організації церковників і помістили до Пензенської в’язниці. На допитах він заперечив висунуті обвинувачення.

10 квітня 1937 року справу було відправлено до Спеціальної колегії Куйбишевського обласного суду. На вимогу члена колегії її було повернуто на дослідування і знову призначено до слухання на 31 липня.

7 серпня Особлива трійка Управління НКВС у Куйбишевській області засудила єпископа Феодора й заарештованих разом з ним священників на найвищу міру покарання. Отець Гавриїл був розстріляний 4 вересня 1937 року і похований у спільній безвісній могилі.

У 2000 році священномученик Гавриїл був прославлений в лику святих.