...

Священномученик Феоктист Лосинівський (Смельницький)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 20-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Феоктист Єлисейович Смельницький народився 1874 року в селі Тарасовичі Чернігівської губернії в сім’ї псаломщика. Він закінчив Чернігівську духовну семінарію і одружився.

У 1898 році Феоктист був висвячений в сан священника і призначений настоятелем церкви на честь Різдва Христового села Верхличі Чернігівської губернії та законовчителем земської школи. Через два роки він був призначений настоятелем Миколаївської церкви села Горськ Городнянського повіту. Окрім цього, батюшка обіймав посади завідувача й законовчителя місцевих сільських земських шкіл і шкіл грамоти.

1905 року отець Феоктист став настоятелем Преображенської церкви містечка Гоголів Остерського повіту. У 1913 році його перевели в Чернігів до семінарського храму святих мучеників Михаїла і Феодора Чернігівських та призначили економом Чернігівської духовної семінарії.

Після 1917 року отець Феоктист близько трьох років був настоятелем Дарницького храму. Ризикуючи життям своєї сім’ї, він протестував проти знущань над невинними людьми, особливо євреями.

1919 року, під час наступу більшовиків, будинок отця Феоктиста зазнав погрому і батюшка зі своєю сім’єю мусив перебиратися до Києва. Однак там його на три місяці заарештувала київська ЧК.

У жовтні 1919 року отець Феоктист повернувся до Воропаєва на запрошення колишніх парафіян. Через деякий час, у серпні 1921 року, він був заарештований “за контрреволюційну агітацію проти радянської влади”, але звільнений за клопотанням людей, яким свого часу допоміг. Після звільнення отець Феоктист повернувся до служіння, але невдовзі надовго захворів на важку форму висипного тифу.

Наприкінці травня 1922 року священника заарештували за звинуваченням у приховуванні церковних цінностей. Отця Феоктиста засудили на один рік суспільно-примусових робіт з позбавленням волі умовно.

У 1930-х роках отець Феоктист був призначений настоятелем Свято-Троїцького храму селища Лосинівка за сто десять кілометрів від Чернігова. У 1936 році влада закрила храм, а батюшку заарештували й ув’язнили в Ніжинській в’язниці. Він був засуджений на два роки позбавлення волі умовно з випробувальним строком на три роки.

27 травня 1936 року отець Феоктист був знову заарештований, бо “перебуваючи під вартою у в’язниці, проводив серед ув’язнених антирадянську агітацію”. Винним він себе не визнав.

17 липня 1936 року Спеціальна колегія Чернігівського обласного суду засудила отця Феоктиста на п’ять років виправно-трудового табору. Його відправили до Карагандинського табору НКВС у Казахстані, де через старість і інвалідність йому дозволили не працювати.

19 вересня 1937 року отця Феоктиста заарештували в таборі за звинуваченням у “злісній антирадянській агітації, контрреволюційній діяльності в таборі” і засудили на розстріл. Священник був розстріляний 3 жовтня 1937 року в Карагандинському таборі. Він був похований у безвісній могилі.

У 2000 році священномученик Феоктист Смельницький був прославлений в лику святих.