...

Священномученик Феодот, єпископ Кіринейський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 2-й день

Священномученик Феодот, родом із малоазійської Галатії, був єпископом міста Кіринії на Кіпрі. Під час гоніння на християн нечестивого Лікінія (307–324) святий Феодот відкрито проповідував Христа, закликаючи язичників полишити ідолослужіння і навернутися до Істинного Бога.

Намісник Кіпру Савин наказав розшукати і привести єпископа Феодота на суд. Святий, дізнавшись про цей наказ, негайно сам з’явився до намісника зі словами: “Я той, якого ти шукаєш, з’явився, щоб проповідувати Христа Бога мого”. Савин звелів бити святого без пощади, підвісити на дереві і дерти гострими знаряддями, а потім відвести до в’язниці.

Через п’ять днів святий Феодот був знову приведений до намісника. Той вважав, що після тортур єпископ радше зречеться Христа, ніж переноситиме нові муки. Але святий Феодот не припиняв проповідувати про Христа. Священномученика спочатку поклали на залізні решітки, під якими розвели багаття. Потім йому вбили в ноги гвіздки і змусили йти.

Багато очевидців страждань мученика, вражені його терпінням і богонатхненними промовами, увірували у Христа. Довідавшись про це, Савин наказав припинити катування і ув’язнити святого до в’язниці.

У той час рівноапостольний Константин Великий (пам’ять 21 травня) дарував свободу віросповідання всім християнам. Серед багатьох страждальців звільнений був і святий Феодот. Святитель повернувся до Кіринії і після двох років єпископського служіння мирно відійшов до Господа близько 326 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Кондак священномученику Феодоту, епископу Киринейскому, глас 3

Мо́ря злове́рие обличи́л еси́,/ и и́дольскаго безбо́жия лесть ве́рою правове́рия уязви́л еси́/ и, всесожже́ние Боже́ственное быв,/ чудоде́йствием ороша́еши концы́,/ о́тче святи́телю Феодо́те, Христа́ Бо́га моли́// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

 

Ще в розробці