...

Священномученик Феодор (Смирнов), єпископ Пензенський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 22-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Священномученик Феодор, у миру Володимир Олексійович Смирнов, народився 17 січня 1891 року в селі Козлівка нинішньої Пензенської області в сім’ї псаломщика. Він закінчив Саратовську духовну семінарію, а потім, у 1916 році, Казанську духовну академію зі ступенем кандидата богослов’я.

З 1916 до 1918 року включно Володимир викладав історію та інші предмети в середніх навчальних закладах міста Вольська Саратовської губернії, у 1918–1919 роках працював у різних установах міста Саратова. У 1919–1920 роках він служив у Червоній армії, у Донській Північно-Кавказькій дивізії, інструктором шкільного відділу і політвідділу. 1921 року Володимир працював інструктором дошкільного виховання.

4 жовтня 1921 року Володимир був висвячений на ієрея. Він був засуджений в 1924 році на один рік, а в 1929 році був засуджений на три роки заслання до міста Нарим у Томській області.

Після звільнення отець Володимир влаштувався священником до села Нікольське Кузнецького району Пензенської області. У 1934 році, імовірно, в жовтні, він був пострижений у чернецтво з ім’ям Феодор, а в квітні наступного року переїхав до Пензи.

23 вересня 1935 року відбулося рукопокладення ієромонаха Феодора на єпископа Пензенського, а 18 жовтня 1936 року він уже був заарештований.

Його спроба налагодити управління Пензенською Церквою в умовах терору обернулася тим, що йому було інкриміновано контрреволюційну діяльність, а саме: організацію із репресованих радянською владою елементів контрреволюційної групи з метою ведення агітації серед населення, спрямованої на повалення радянської влади і встановлення в країні фашистської диктатури. Тобто було обрано звичайне формулювання, яке використовували в передвоєнний час під час фабрикації слідчих справ. На допитах єпископ Феодор тримався стійко і рішуче заперечував свою контрреволюційну діяльність.

5 лютого 1937 року єпископа Феодора, який перебував в ув’язненні, було звільнено від управління Пензенською єпархією на спокій. Разом з ним в одній справі проходило ще п’ятеро осіб: заарештовані того самого дня священники І. І. Умов із Бєднодем’янівська й І. К. Хорошунов із Наровчату; Гавриїл Іванович Архангельський, виконувач обов’язків псаломщика у Митрофанівській церкві міста Пензи, а також священник села Ольшанка Башмаківського району Голубєв і заштатний священник Василій Сергійович Смирнов, який працював на час арешту дезінфектором пензенського бактеріологічного інституту.

Усі обвинувачені, окрім Хорошунова, були розстріляні в Пензі 4 вересня 1937 року. Священник Хорошунов був засуджений на десять років позбавлення волі.

У серпні 2000 року священномученик Феодор (Смирнов) був причислений до лику святих.