Священномученик Феодор Лебедєв, пресвітер
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 12-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця червня на 7-й день — Собор Іваново-Вознесенських святих / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Вологодських святих (перехідне)
Священник Феодор Павлович Лебедєв народився 15 лютого 1875 року в селі Стебачево Кибергинського повіту Володимирської губернії в сім’ї священника. Після закінчення 1899 року Володимирської духовної семінарії він був висвячений в сан диякона, а згодом був рукопокладений на священника. Служив спочатку в храмі неподалік від міста Юр’єв-Польський, потім у храмі села Кузнєцово Шуйського району. 1932 року він був призначений благочинним.
17 вересня 1937 року отець Феодор був заарештований Шуйським НКВС. Допити почалися в день арешту і тривали без перерви три доби. Слідчі змінювалися і відпочивали, священнику відпочивати не давали. Весь розрахунок був на те, що обвинувачений протягом перших трьох діб підпише протокол слідства. Але отець Феодор відмовився. Донощиків у ті роки було достатньо, і вони писали, ніби священник казав: “…за такої безгосподарної системи нічого… не вийде, у мужика все відбирають, скрізь і всюди шукають шкідників та куркулів, а самі шкодять… колгоспи тільки й будують для того, щоб відволікти народ від церкви та від віри в Бога, змушують працювати у свята”. Тепер його про це допитували.
— Що Ви говорили з питання колективізації сільського господарства і життя колгоспного селянства?
— Нічого не говорив, — відповів священник.
— Слідство має дані, що Ви в червні 1937 року вели контрреволюційні розмови. Відповідайте.
— Ще раз відповідаю, що ні з ким нічого я не говорив.
— Ваші свідчення слідство вважає неправдивими. Зачитую Вам свідчення обвинуваченого… Ви і після цього хочете говорити неправду?
— Заперечую повністю.
— Ваша поведінка на слідстві характеризує Вас як ворога народу, який приховує не тільки свою контрреволюційну діяльність, а й інших осіб, які з Вами пов’язані. Відповідайте!
— Контрреволюційною діяльністю я не займався.
— Якщо Ви й надалі не даватимете правдивих свідчень, то слідство викриє Вас очними ставками.
— Які б показання свідків слідство мені не зачитувало і скільки б очних ставок не проводило, винним я себе в контрреволюційній діяльності не визнаю.
Того ж дня, 20 вересня, слідство було закінчено. За два дні відбулося засідання Трійки УНКВС у Іванівській області, яка засудила всіх заарештованих священиків на розстріл. Через декілька днів, 25 вересня 1937 року, об одинадцятій годині ночі отець Феодор Лебедєв був розстріляний разом з іншими священниками.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь священномученику Феодору Лебедеву, глас 3
Це́ркве Ру́сския сто́лпе непоколеби́мый,/ благоче́стия пра́вило,/ жития́ ева́нгельскаго о́бразе,/ священному́чениче Фео́доре,/ Христа́ ра́ди пострада́вый да́же до кро́ве,/ Его́же моли́ усе́рдно,/ я́ко Нача́льника и Соверши́теля спасе́ния,/ Русь Святу́ю утверди́ти в Правосла́вии// до сконча́ния ве́ка.
Кондак священномученику Феодору Лебедеву, глас 2
Восхва́лим, ве́рнии,/ изря́днаго в свяще́нницех и сла́внаго в му́ченицех Фео́дора,/ Правосла́вия побо́рника и благоче́стия ревни́теля,/ земли́ Ру́сския кра́сное прозябе́ние,/ и́же страда́нием Небесе́ дости́же/ и та́мо те́пле мо́лит Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.
Ще в розробці