Священномученик Феодор Каллістов, пресвітер
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 21-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)
Протоієрей Феодор Каллістов народився 17 квітня 1865 року в селі Усть-Кера (Аршинівка) Пензенської губернії в сім’ї диякона Стефана Каллістова.
У 1880 році він закінчив духовне училище, а в 1886 році закінчив Пензенську духовну семінарію. Потім він був призначений псаломщиком до рідного села.
1887 року після одруження він був висвячений на диякона, а потім і на священника. Протягом 1887–1916 років отець Феодор звершував своє служіння в різних селах Пензенської губернії, займаючись також просвітницькою діяльністю як законовчитель церковно-парафіяльних і земських шкіл, а також училищ. У родині Каллістових у цей час народилося чотирнадцять дітей.
1916 року священника Феодора перевели до кліру соборної церкви Трійці Живоначальної міста Троїцька Краснослобідського повіту Пензенської губернії. 1922 року, будучи вже настоятелем цього храму, він був возведений в сан протоієрея.
Останні роки земного життя отця Феодора були сповнені скорбот і поневірянь. У 1930-ті роки влада робила все, щоб закрити церкву в Троїцьку. 28 лютого 1930 року протоієрея Феодора затримали співробітники ОДПУ. Його звинувачували в антирадянській і антиколгоспній агітації, але він провину не визнав. Парафіяни склали звернення, в якому просили відпустити священника під їхню поруку і підписку. Однак 3 жовтня 1930 року було винесено обвинувальний висновок і отця Феодора засудили на заслання до Західного Сибіру на три роки. Троїцький храм було закрито.
У 1933 році, після трьох років заслання, протоієрей Феодор повернувся до Троїцька, і йому дивом, з Божої волі, вдалося відкрити церкву. Тоді в тому краї були зачинені майже всі храми. Водночас на протоієрея Феодора знову стали писати брехливі доноси до міліції і НКВС.
Два роки потому церкву знову закрили під приводом несплати податків державі за будівлю. Протоієрею Феодору вдалося і цього разу відкрити церкву й відновити служби. Щоб запобігти повторному закриттю церкви, протоієрей Феодор зібрав частину суми грошей для сплати податку, необхідного державою, але на підставі чергового доносу 14 серпня 1937 року його заарештували. На слідстві протоієрей Феодор тримався мужньо, нікого не звинувачував, не називав жодних імен, не визнав обвинувачень в агітації.
22-23 серпня 1937 року відбулося засідання трійки НКВС. Виписка із протоколу трійки свідчить: «Калістов Федір Степанович, 1865 р. н., служитель релігійного культу — протоієрей, судимий за контрреволюційну діяльність. Звинувачується в активній антирадянській терористичній агітації і заклику населення до боротьби проти радянської влади.
УХВАЛИЛИ: “Калістова Федора Степановича РОЗСТРІЛЯТИ”».
3 вересня 1937 року протоієрей Феодор Каллістов прийняв мученицьку кончину.