Священномученик Димитрій Остроумов, пресвітер
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 17-й день / у четверту суботу після Пасхи — Собор новомучеників, які в Бутові постраждали (перехідне)
Священномученик Димитрій народився 5 лютого 1869 року в селі Кузьминка Серпухівського повіту Московської губернії в сім’ї священника Іоанна Остроумова. У 1899 році Дмитро Іванович закінчив Московську духовну семінарію і був направлений учителем до Московської Преображенської двокласної церковнопарафіяльної школи.
У 1906 році він був висвячений на священника до Троїцької церкви села Минеєво Дмитрівського повіту Московської губернії. У 1909 році отець Димитрій був призначений настоятелем Благовіщенської церкви в селі Федосьїно Московського повіту, де прослужив до свого арешту в 1937 році. За довге і бездоганне служіння він був возведений у сан протоієрея.
Вперше отець Димитрій був заарештований Надзвичайною комісією (ЧК) у 1919 році за звинуваченням у дезертирстві, у тому, що не з’явився відбувати трудову повинність. Але невдовзі священника відпустили, бо він мав звільнення від трудової повинності у зв’язку з хворобою.
У 1930 році отця Димитрія заарештували за звинуваченням у зберіганні валюти і зброї. Проте ОДПУ не зуміло довести неправдивого обвинувачення, і священник був звільнений. Того ж року його засудили на ув’язнення за невиконання «твердого завдання», але оскільки це завдання було виконане, хоча й невчасно, вирок було скасовано.
Два роки потому отця Димитрія притягнули до відповідальності, звинувативши в антирадянській агітації, однак, протримавши півтора місяця в ув’язненні, відпустили.
1936 року начальник Кунцевського районного відділення НКВС Кузнєцов став збирати через інформаторів відомості про священника із села Федосьїно. У ніч на 8 серпня 1937 року отця Димитрія заарештували й ув’язнили в московській Таганській в’язниці. Одразу після арешту почалися допити.
Як свідка було викликано голову колгоспу у Федосьїному. Він показав, що влітку 1936 року священник Остроумов «організував нелегальне ходіння по домівках з молебнями. У цей час у сільраді був представник Кунцевського райвиконкому, який, викликавши священника до сільради, запропонував йому припинити ходіння по домівках. Він формально погодився, але після виходу із сільради направив двох активних церковниць-баб по селу, які розповсюдили провокаційні чутки про те, що радянська влада гнобить вірян. Через деякий час до приміщення сільради увірвався великий натовп народу і мало не організували повстання церковників. Влітку 1937 року Остроумов загітував в Ільїн день не проводити ніяких робіт у колгоспі».
Було викликано до районного відділення НКВС ще декількох свідків. Слідчий запитував їх, щось записуючи у протокол, а потім, не читаючи, показував, де треба розписатися. Люди, майже не думаючи, підписувалися під лжесвідченнями.
Оформивши показання лжесвідків, 25 серпня слідчий знову викликав на допит отця Димитрія.
— Ви заарештовані за контрреволюційну діяльність. Дайте докладні свідчення, яку конкретно ви проводили контрреволюційну роботу.
— Контрреволюційної роботи я ніякої не проводив і контрреволюційною діяльністю не займався.
28 серпня трійка НКВС засудила отця Димитрія на розстріл. Протоієрей Димитрій Остроумов був розстріляний 30 серпня 1937 року і похований в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.