Священномученик Андрій Бистров пресвітер і мученики Василій Виноградов, Сергій Михайлов і Спіридон Савельєв
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 24-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)
3 липня 1937 року Сталін розпорядився послати секретарям обласних і крайових комітетів ЦК компартії наступну телеграму: «ЦК ВКП(б) пропонує всім секретарям обласних та крайових організацій і всім обласним, крайовим і республіканським представникам НКВС взяти на облік усіх куркулів, які повернулися на батьківщину… з тим, щоб найворожіші з них були негайно заарештовані і розстріляні в порядку адміністративного проведення їхніх справ через Трійки…
ЦК ВКП(б) пропонує у п’ятиденний строк подати до ЦК склад Трійок, а також кількість тих, хто підлягає розстрілу, так само як і кількість тих, хто підлягає висилці».
Уже 22 липня начальник Плоскоського районного відділу НКВС Тверської області Попов склав довідку на арешт священника Андрія Бистрова та селянина Василія Виноградова. За довідкою вони звинувачувалися в тому, що раніше були позбавлені виборчих прав, піддавалися арешту, знали один одного, відвідували один одного, а окрім того, Андрій Бистров був священником.
На вимогу НКВС Жидулінська сільська рада, в особі голови та секретаря, склала на священника характеристику.
Тоді такої довідки було достатньо для арешту. 23 липня 1937 року був заарештований Василій Виноградов, наступного дня НКВС заарештував священника Андрія Бистрова. Їх ув’язнили в Торопецькій в’язниці.
Священномученик Андрій народився 1873 року в селі Залісся Печерської волості Псковського повіту в сім’ї священника Петра Бистрова. Він закінчив Псковську учительську семінарію і працював учителем. У 1897 році Андрій був висвячений на диякона, а через два роки був рукопокладений на священника і служив у Тверській губернії у храмі села Зуєво. 1930 року отець Андрій був заарештований і засуджений на два роки ув’язнення до табору та п’ять років заслання на Урал. Повернувся він додому в 1935 році.
Мученик Василій народився 1891 року в селі Іванцевео Плоскоського повіту Тверської губернії в сім’ї селянина Корнилія Виноградова. Він закінчив церковно-парафіяльну школу. Усе життя Василій прожив у рідному селі, поки не був у 1931 році заарештований та висланий. Втративши свій будинок у селі, він жив на хуторі Бор за кілька кілометрів від села.
3 серпня начальник Плоскоського районного відділу Управління державної безпеки подав помічнику начальника Управління НКВС Лістенгурту складену на селян Семена Никандрова, Сергія Михайлова і Спиридона Савельєва довідку, просячи дати дозвіл на їхній арешт.
Мученик Сергій народився 1882 року в селі Юрино Плоскоського повіту Тверської губернії в сім’ї селянина Михайла Михайлова. Закінчив церковно-парафіяльну школу. У 1903 році він був призваний до армії і служив рядовим до 1905 року. У 1931–1932 роках Сергій Михайлович був старостою храму, де служив отець Андрій Бистров.
Сергій Михайлович мав велику родину і господарство. У 1932 році він вступив до колгоспу, і частину господарства довелося віддати. У колгоспі він працював бригадиром. 1935 року він був засуджений на один рік виправно-трудових таборів за те, що, коли він був тваринником, у нього впали троє телят.
Мученик Спиридон народився 1875 року в селі Пікачі Плоскоського повіту Тверської губернії в сім’ї селянина Савелія Савельєва. Під час Першої світової війни він був призваний до армії і прослужив у ній рядовим протягом 1916–1917 років.
Майже все майно Спиридона Савельевича було вилучено владою, йому залишили лише хату та лазню. У 1935 році влада засудила його на шість років ув’язнення за невиконання плану посіву.
8 серпня дозвіл на арешт селян було отримано. 11 та 12 серпня їх було заарештовано і ув’язнено в Торопецькій в’язниці. Відразу після арешту почалися допити. Слідство було прискорене, і допити селян були недовгими.
Після допитів селян слідство у середині вересня повернулося до допитів священника та раніше заарештованого Василія Виноградова. Допити проводив начальник районного відділення Попов.
20 вересня помічник оперативного уповноваженого Управління державної безпеки Плоскоського районного відділення НКВС Ліванов склав обвинувальний висновок у справі священника та селян. Незважаючи на те, що доказів злочину не було жодних, «справу» визнали закінченою і направили на розгляд Трійки НКВС з попереднього дозволу Осташківської оперативної групи НКВС.
3 жовтня Трійка НКВС засудила священника Андрія Бистрова і мирян Василія Виноградова, Сергія Михайлова й Спиридона Савельєва на розстріл. Вони були розстріляні 7 жовтня 1937 року.
У 2000 році мученики були прославлені в лику святих.