...

Священномученик Амфілохій (Скворцов), єпископ Красноярський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 18-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця травня на 29-й день — Собор святих Красноярської митрополії /  у неділю перед 18 серпня або 18 серпня — Собор Кемеровських святих (перехідне)

Єпископ Амфілохій, у миру Олександр Якович Скворцов, народився 1885 року в селі Норваші Казанської губернії в сім’ї псаломщика. Він був наймолодшим із одинадцяти дітей.

Олександр закінчив Чебоксарське духовне училище, Казанську духовну семінарію і Казанську духовну академію зі ступенем кандидата богослов’я. На першому курсі Академії, у двадцять два роки, Олександр прийняв чернечий постриг з ім’ям Амфілохій, через рік був возведений в сан ієродиякона.

1909 року отець Амфілохій став співробітником Православної місії для роботи в Астраханських калмицьких степах. Він досконало вивчив калмицьку мову і літературу, щоб перекладати цією мовою богослужбові тексти. У 1910 році отець Амфілохій був висвячений в сан ієромонаха.

У 1911 році ієромонах Амфілохій обіймав посаду доцента Казанської духовної академії на кафедрі монгольської мови й історії і викриття ламаїзму. 1912 року його відрядили до Монголії для вивчення тибетської мови і тибетської літератури, що стосується ламаїзму. Будучи талановитим проповідником і місіонером, отець Амфілохій навернув там у православ’я трьох китайців. Повернувшись із Монголії, він продовжив викладання в Академії.

У 20-ті роки отець Амфілохій вів непримиренну боротьбу з обновленством й обновленцями, за що був гонимий і не раз був заарештований.

1925 року патріарх Тихон рукопоклав ієромонаха Амфілохія на єпископа Красноярського і Єнісейського. Через рік владику заарештували і на три роки ув’язнили до Соловецького табору за продовження боротьби проти обновленства.

У 1928 році незручного для радянської влади і для митрополита Сергія (Страгородського) владику Амфілохія відправили на спочинок. Отримавши звільнення, він у липні 1928 року оселився в Хакасії та очолив невеликий монастир, який утворився в селі. За це в 1931 році його заарештували і заслали на п’ять років до Сибірського табору.

Там владика, який не приховував свого негативного ставлення до радянської влади, працював у штрафній роті на видобутку вугілля. Начальник табору став його відкритим ворогом. Перебуваючи на дуже важких роботах, ув’язнені до того ж голодували, збирали картопляне лушпиння і ним харчувалися.

Після закінчення строку ув’язнення в 1937 році єпископа Амфілохія не звільнили. За “антирадянську пропаганду” він був засуджений на розстріл. Вирок було виконано 1 жовтня 1937 року. Єпископа Амфілохія поховали в безвісній могилі.

У 2000 році священномученик Амфілохій (Скворцов) був прославлений в лику святих.