Мученики Леонтій, Іпатій та Феодул
День пам'яті (н. ст.)
Місяця червня на 18-й день
Святі мученики Леонтій, Іпатій і Феодул були римськими воїнами. Леонтій, грек за походженням, за правління Веспасіана (70–79) служив воєначальником в імператорських військах у фінікійському місті Тріполі. Християнин Леонтій вирізнявся хоробрістю і розважливістю. До нього з глибокою повагою ставилися воїни і громадяни Тріполі за його чесноти.
Імператор призначив римського сенатора Адріана правителем Фінікійської області. Його було уповноважено переслідувати християн і в разі відмові принести жертви римським божествам віддавати їм мукам і смерті.
Дорогою до Фінікії Адріанові донесли, що святий Леонтій відвернув багатьох від поклоніння язичницьким богам. Правитель послав трибуна Іпатія з загоном воїнів до Тріполі, щоб знайти і затримати християнина Леонтія. Дорогою трибун Іпатій сильно захворів. Перебуваючи при смерті, він побачив уві сні ангела, який сказав: «Якщо хочеш бути здоровим, тричі разом зі своїми воїнами: “Боже Леонтія, допоможи мені”». Розплющивши очі, Іпатій побачив ангела і сказав: «Я посланий затримати Леонтія, як же я прикличу його Бога?». У цей час ангел став невидимий.
Іпатій розповів воїнам, серед яких був і його друг Феодул, про свій сон. Усі вони тричі прикликали на допомогу Бога, ім’я Якого сповідував святий Леонтій. Іпатій одразу одужав, на загальну радість воїнів. І тільки Феодул сидів у стороні, розмірковуючи про диво. Душа його прониклася любов’ю до Бога. Він переконав Іпатія негайно піти удвох до міста на пошуки святого Леонтія.
Біля входу до міста їх зустрів незнайомий чоловік. Він запросив їх до себе додому, де щедро пригостив подорожніх. Дізнавшись, що гостинний господар і є святий Леонтій, вони впали навколішки і просили просвітити їх вірою в Істинного Бога. Тут же відбулося Хрещення. А коли святий Леонтій вимовив над ними молитовне прикликання в ім’я Пресвятої Трійці, новоохрещених осінила світла хмара і пролився благодатний дощ.
Решта воїнів, шукаючи свого начальника, прийшли до Тріполі. Туди прибув і правитель Адріан. Довідавшись про те, що сталося, він наказав привести до себе святого Леонтія, трибуна Іпатія і Феодула. Погрожуючи їм муками і смертю, Адріан зажадав від них зречення Христа і жертвоприношення римським богам.
Усі мученики твердо сповідали віру у Христа. Святого Іпатія підвісили на стовпі і стругали залізними кігтями, а святого Феодула нещадно били палицями. Бачачи непохитність мучеників, їм відрубили голови мечем.
Святого Леонтія після тортур відправили до темниці. Вранці він постав перед правителем. Адріан намагався спокусити сповідника почестями і нагородами. Нічого не досягнуши, він віддав його катуванню. Святий мученик цілий день висів униз головою на стовпі з важким каменем на шиї. Проте ніщо не могло змусити його зректися Христа. Правитель звелів бити палицями страждальця доти, доки він не помре.
Тіло святого мученика Леонтія викинули за місто. Але християни з пошаною поховали його поблизу Тріполі.
Кончина святих мучеників Леонтія, Іпатія і Феодула настала близько 70–79 років.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь мученику Леонтию Триполийскому, глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Лео́нтий,/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак мученику Леонтию Триполийскому, глас 3
Мучи́телей посрами́л еси́ лука́вая кова́рства/ и е́ллинов обличи́л еси́ безбо́жное служе́ние,/ возсия́л еси́ богоразу́мие всем челове́ком уче́ньми благоче́стия,/ Богому́дре му́чениче./ Сего́ ра́ди твою́ па́мять почита́ем любо́вию,// прему́дре Лео́нтие.
Тропaрь, глaсъ д7:
Мч7никъ тв0й, гDи, ле0нтій, во страдaніи своeмъ вэнeцъ пріsтъ нетлённый t тебє2 бGа нaшегw: и3мёzй бо крёпость твою2, мучи1телей низложи2, сокруши2 и3 дeмwнwвъ немwщнhz дeрзwсти. тогw2 мл7твами сп7си2 дyшы нaшz.
Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:
Мучи1телей посрами1лъ є3си2 лук†ваz ков†рства, и3 є4ллинwвъ њбличи1лъ є3си2 безб0жное служeніе, возсіsлъ є3си2 бGоразyміz всBмъ человёкwмъ, ўчeньми бл7гочeстіz, бGомyдре мч7ниче, сегw2 рaди твою2 пaмzть почитaемъ люб0вію, премyдре ле0нтіе.
Ще в розробці