...

Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 23-й день

Іоанн Предтеча жив приблизно з 6–2 року до Р. Х. до 30 року після Р. Х. Майбутній великий пророк народився в сім’ї праведних Захарії та Єлисавети. З материного боку Іоанн був родичем Іісуса Христа і народився на шість місяців раніше від Нього.

Іоанн був останнім пророком серед безлічі праведників, які перерікали пришестя Месії, Котрий звільнить народ Ізраїля. Його називають Предтечею і Хрестителем. Предтечею — тому що він прийшов перед Христом і проповідував народу Його Пришестя. Хрестителем — тому що він хрестив Спасителя в Йордані.

Перш ніж почати свою проповідь, Іоанн багато років жив у пустелі — готувався до свого служіння постом і молитвою. Носив грубий одяг, харчувався самими лише медом й акридами (сараною). Коли йому виповнилося тридцять років, Господь звелів йому вийти із пустелі та проповідувати пришестя Христа.

Іоанн прийшов на річку Йордан, у якій іудеї традиційно здійснювали релігійні обмивання. Тут він став говорити народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів та хрестив людей у водах. Це не було таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом.

Народ вірив пророцтвам Іоанна Предтечі, багато хто хрестився в Йордані. І ось, одного разу до берегів річки прийшов Сам Іісус Христос. Спаситель попросив Іоанна хрестити Його. Пророк був здивований до глибини душі і сказав: «мені треба хреститися від Тебе, і чи Ти приходиш до мене?» (Мф. 3:14). Але Христос запевнив його, що «належить нам виконати всяку правду» (Мф. 3:15). Під час хрещення «розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб; і був голос із неба, Який говорив: “Ти Син Мій Улюблений; в Тобі моє благовоління!”» (Лк. 3:21-22).

Хрещенням Іісуса Христа увінчалася проповідь Іоанна Предтечі. Йому була уготована мученицька смерть. Цар Ірод Антипа, син царя Ірода Великого (який після Різдва Христового наказав убити всіх вифлеємських немовлят) ув’язнив пророка до темниці за те, що той викривав його злочинний шлюб з Іродіадою. На пиру на честь дня народження дочка Іродіади Соломія танцювала для Ірода, і мати намовила її попросити у царя смерті пророка як нагороду за танець. Іоанну Хрестителю відсікли голову, і Соломія принесла її на блюді Іродіаді. На згадку про це встановлено церковне свято — Усікновіння глави Іоанна Предтечі.

В Євангелії від Луки ми читаємо дивовижну історію зачаття Іоанна Предтечі. Архангел Гавриїл з’явився його батькові — іудейському священнику Захарії, коли той служив у Єрусалимському храмі, і розповів йому про народження сина: «Ангел же сказав йому: не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоанн; і буде тобі радість і втіха, і багато народженню його зрадіють, бо він буде великий перед Господом; вина і сікера не питиме, і Духа Святого сповниться ще від утроби матері своєї; І багатьох з синів Ізраїлевих наверне до Господа Бога їхнього; і йтиме перед Ним в дусі і силі Іллі, щоб навернути серця батьків до дітей, і непокірних до образу думок праведників, щоб представити Господу народ приготований» (Лк. 1:13-17).

Захарія не повірив Архангелу: адже вони з Єлизаветою були вже літніми людьми і до того ж безплідні. За недовіру Архангел Гавриїл покарав його німотою.

Єлизавета була родичкою Діви Марії. Марія прийшла провідати вагітну Єлизавету. «Коли почула Єлисавета привітання Маріїне, заграло дитя в утробі її, і сповнилася Єлисавета Духа Святого» (Лк. 1:41).

Як пише євангеліст Лука, Іоанн Предтеча народився на пів року раніше за Іісуса. На восьмий день, згідно з законом Мойсея, відбулося його обрізання. Мати назвала сина Іоанном, і це дуже здивувало родичів: ніхто в родині не мав це ім’я. Але Захарія, який все ще був німий, взяв дощечку і написав: «Іоанн ім’я йому» (Лк. 1:63). Тієї ж миті священнику було повернуто дар мови, і він одразу став прославляти Господа й говорити про те, що його син передрече прихід Месії всьому іудейському народу.

Після Різдва Іісуса Христа цар Ірод Великий наказав убити всіх немовлят у Вифлеємі. Дізнавшись про це, мати Іоанна Предтечі Єлизавета втекла зі своїм сином до пустелі. Як свідчить передання, Захарія залишився в Єрусалимі: він повинен був виконувати своє священницьке служіння в храмі. Ірод послав до нього воїнів — хотів з’ясувати, де ховається Єлизавета з немовлям. Захарія не видав таємниці, і його вбили просто в храмі.

За переданням, праведна Єлизавета жила в пустелі разом з сином. Після її смерті Іоанн проводив свої дні в молитві і пості. Так пророк готував себе до проповіді про пришестя Месії — Спасителя.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Рождеству Иоанна Предтечи, глас 4

Проро́че и Предте́че прише́ствия Христо́ва,/ досто́йно восхвали́ти тя недоуме́ем мы, любо́вию чту́щии тя:/ непло́дство бо ро́ждшия и о́тчее безгла́сие разреши́ся/ сла́вным и честны́м твои́м рождество́м,// и воплоще́ние Сы́на Бо́жия ми́рови пропове́дуется.

Кондак Рождеству Иоанна Предтечи, глас 3

Пре́жде непло́ды, днесь Христо́ва Предте́чу ражда́ет,/ и той есть исполне́ние вся́каго проро́чества:/ Его́же бо проро́цы пропове́даша,/ на Сего́ во Иорда́не ру́ку положи́в,// яви́ся Бо́жия Сло́ва проро́к, пропове́дник вку́пе и Предте́ча.

Тропaрь, глaсъ д7:

Прbр0че и3 п®тeче пришeствіz хrт0ва, дост0йнw восхвали1ти тS недоумёемъ мы2 люб0вію чтyщіи тS: непл0дство бо р0ждшіz и3 џтчее безглaсіе разрэши1сz слaвнымъ и3 чcтнhмъ твои1мъ рождеств0мъ, и3 воплощeніе сн7а б9іz мjрови проповёдуетсz.

Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:

Прeжде непл0ды днeсь хrт0ва п®тeчу раждaетъ, и3 т0й є4сть и3сполнeніе всsкагw прbр0чества: є3г0же бо прbр0цы проповёдаша, на сего2 во їoрдaнэ рyку положи1въ, kви1сz б9іz сл0ва прbр0къ, проповёдникъ, вкyпэ и3 п®тeча.

Ще в розробці