p1b8h00i3ilee6bbtr6d3guo3

Рівноапостольний Миколай, архієпископ Японський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 3-й день

Рівноапостольний Миколай (Касаткін), творець і першоієрарх японської церкви, є видатним місіонером XX століття.

Архієпископ Миколай, у миру Іван Дмитрович Касаткін, народився 1 серпня 1836 року в селі Березовський погост Бєльського повіту Смоленської губернії в сім’ї диякона. Закінчив Більське духовне училище і Смоленську духовну семінарію (1857). Серед найкращих учнів був рекомендований до Санкт-Петербурзької духовної академії. Там він навчався до 1860 року, коли, за особистим клопотанням митрополита Санкт-Петербурзького Григорія (Постникова), йому надали місце настоятеля церкви при російському консульстві в місті Хакодате (Японія), а також присвоїли вчений ступінь кандидата богослов’я без представлення відповідного кваліфікаційного твору.

23 червня 1860 року ректором академії єпископом Нектарієм (Надєждіним) Іван Дмитрович був пострижений в чернецтво з ім’ям на честь святителя Миколая Мирлікійського. 30 червня висвячений у сан ієромонаха.

2 липня 1861 року Ієромонах Миколай прибув у Хакодате. Перші роки свого перебування в Японії він самостійно вивчав японську мову, культуру і побут японців.

Першим японцем, наверненим ним у православ’я, незважаючи на те, що навернення в християнство було заборонене законом, став колишній самурай, названий син синтоїстського священнослужителя Такума Савабек. Він прийняв Хрещення разом з двома іншими японцями навесні 1868 року.

За півстоліття служіння в Японії отець Миколай залишав її тільки двічі: у 1869-1870 і в 1879-1880 роках. У 1870 році за його клопотанням було відкрито руську духовну місію в Японії з центром у Токіо. 17 березня 1880 року ухвалою Святішого Синоду йому було указано бути єпископом Ревельським, вікарієм Ризької єпархії, з відрядженням до Японії. 30 березня 1880 року в Троїцькому соборі Олександро-Невської лаври він був висвячений на єпископа.

У процесі місіонерської діяльності отець Миколай переклав японською мовою Святе Письмо, інші богослужбові книги; створив духовну семінарію, шість духовних училищ для дівчаток і хлопчиків, бібліотеку, притулок та інші установи. Видавав православний журнал “Церковний вісник” японською мовою. Згідно з рапортом Святішому Синоду, на кінець 1890 року православна церква в Японії налічувала 216 громад і в них 18 625 християн.

8 березня 1891 року було освячено кафедральний Воскресенський собор у Токіо, званий японцями Нікорай-до.

Рівноапостольний Миколай спочив 1912 року. 31 березня 1970 року він був прославлений в лику святих.

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропа́рь, глас 4:

Апо́столов единонра́вне и сопресто́льне,/ служи́телю Христо́в ве́рный и Богому́дрый,/ цевни́це избра́нная Боже́ственнаго Ду́ха,/ сосу́де преизлива́ющийся любве́ Христо́вы,/ Япо́нския земли́ просвети́телю,/ святы́й Нико́лае, иера́рше равноапо́стольне,/ моли́ся Живонача́льней Тро́ице/ о всем твое́м ста́де/ и о всем ми́ре.

Конда́к, глас 4:

Стра́нника и прише́льца прия́т тя страна́ Япо́нская,/ равноапо́стольне святи́телю Нико́лае,/ в ней же испе́рва позна́л еси́ себе́ я́ко чужда́го,/ оба́че теплоту́ и свет Христо́в источа́я,/ прелага́л еси́ враги́ твоя́ в сы́ны духо́вныя,/ и́мже раздая́ благода́ть Бо́жию, созида́л еси́ Це́рковь Христо́ву,/ о ней же ны́не моли́ся,/ и тебе́ бо сы́нове ея и дще́ри взыва́ют:/ ра́дуйся, па́стырю до́брый наш.

Величание:

Величаем тя, равноапостольне Николае, и чтим болезни и труды твоя, имиже трудился еси во благовестии Христове.

Тропaрь с™и1телz, глaсъ д7:

Ћкw ґпcлwмъ сопричaстника въ трудёхъ и3 возмeздіихъ цRковь тS съ люб0вію почитaетъ, с™и1телю џтче нік0лае равноапcльне. положи1въ бо мн0гими п0двиги начaло правослaвіz въ kп0ніи kзhчестэй, ўмн0жилъ є3си2 въ нeй ч†да сп7сeніz, и3 по кончи1нэ пріsтъ тS бGъ во њби1тели ґпcлъ свои1хъ по достоsнію. сегw2 рaди м0лимъ тS моли1сz гDеви пребhти и3 въ прє 1днzz дёлу твоемY незhблему на вёки, и3 ввести1сz въ л0но цRкве правослaвныz всBмъ поги 1бнути и3мyщымъ, ўмири1тисz мjрови и3 сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ с™и1телz, глaсъ в7.
Под0бенъ: Твє1рдыz и3 бGовэщ†нныz:

Твeрдаго и3 бGовэщaннаго проповёдателz є3ђліа твоегw2, гDи, возмeздилъ є3си2 бGолёпнw, трудh бо є3гw2 и3 болBзни пріsлъ є3си2 пaче всёхъ жeртвъ зак0нныхъ и3 всесожжeній. тогw2 мл7твами соблюди2 нaсъ t непріsзни.

Ще в розробці