Пророк Захарія і праведна Єлисавета, батьки Іоанна Предтечі
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 5-й день
Святий пророк Захарія і свята праведна Єлисавета були батьками святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Вони походили із роду Ааронового. Святий Захарія, син Варахії, був священником у Єрусалимському храмі, а свята Єлисавета була сестрою святої Анни, матері Пресвятої Богородиці.
Праведне подружжя, «виконуючи всі заповіді і устави Господні бездоганно» (Лк. 1:6), страждало від безпліддя, яке вважали в старозавітні часи великою карою Божою. Одного разу під час служіння в храмі святий Захарія отримав звістку від ангела, що його стара дружина народить йому сина, який «буде великий перед Господом» (Лк. 1:15) і «йтиме перед Ним в дусі і силі Ілії» (Лк. 1:17). Захарія засумнівався в можливості виконання цього передречення і був за маловір’я покараний німотою.
Коли у праведної Єлисавети народився син, вона за навіюванням Святого Духа оголосила, що назве немовля Іоанном, хоча раніше в їхньому роду таке ім’я нікому не давали. Запитали праведного Захарію, і він також написав на дощечці ім’я Іоанн. Одразу до нього повернувся дар мови, і він, сповнившись Святого Духа, став пророкувати про свого сина як Предтечу Господа.
Коли нечестивий цар Ірод почув від волхвів про народженого Месію, він вирішив побити у Віфлеємі та його околицях усіх немовлят віком до двох років, сподіваючись, що серед них буде і народжений Месія. Ірод добре знав про незвичайне народження пророка Іоанна й хотів убити його, побоюючись, що він і є Цар Іудейський. Але праведна Єлисавета сховалася разом з немовлям у горах.
Вбивці всюди шукали Іоанна. Праведна Єлисавета, побачивши переслідувачів, зі сльозами почала благати Бога про порятунок, і гора, що відразу розступилася, сховала її разом з немовлям від погоні.
У ці тяжкі дні святий Захарія виконував свою череду служіння в Єрусалимському храмі. Воїни, послані Іродом, марно намагалися дізнатися у нього, де перебуває його син. Тоді за велінням Ірода вони вбили святого пророка, заколовши його між жертовником і вівтарем. Праведна Єлисавета померла через сорок днів після свого чоловіка, а святий Іоанн, якого беріг Господь, перебував у пустелі до дня свого явлення ізраїльському народу.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь пророку Захарии и праведной Елисавете, родителям Иоанна Предтечи, глас 2
Пра́ведных твои́х Заха́рии и Елисаве́ты,/ Го́споди, па́мять пра́зднующе,/ те́ми мо́лим Тя:// спаси́ ду́ши на́ша.
Тропарь пророку Захарии, отцу Иоанна Предтечи, глас 4
Свяще́нства оде́ждею обложе́н, прему́дре,/ по зако́ну Бо́жию всесожже́ния прия́тна священноле́пно приноси́л еси́, Заха́рие,/ и бы́л еси́ свети́льник и зри́тель та́йных,/ зна́мения в тебе́ благода́ти нося́ я́вственно, всему́дре,/ и, мече́м убие́н бы́в в хра́ме Бо́жии,/ Христо́в проро́че, с Предте́чею моли́// спасти́ся душа́м на́шим.
Тропaрь, глaсъ д7:
Сщ7eнства nдeждею њбложeнъ, премyдре, по зак0ну б9ію всесожжє1ніz прі‰тна сщ7еннолёпнw приноси1лъ є3си2, захaріе, и3 бhлъ є3си2 свэти1льникъ и3 зри1тель тaйныхъ, знaмєніz въ тебЁ бlгодaти носS ћвственнw всемyдре, и3 мечeмъ ўбіeнъ бhвъ въ хрaмэ б9іи, хrт0въ прbр0че, съ п®тeчею моли2, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:
Прbр0къ днeсь и3 сщ7eнникъ вhшнzгw, захaріа предложи2, п®тeчевъ роди1тель, трапeзу своеS пaмzти, вBрныz питaz, питіe бо прaвды всBмъ раствори1въ, сегw2 рaди скончавaетсz, ћкw бжcтвенный таи1нникъ б9іz бlгодaти.
Ще в розробці