...

Преподобний Євфимій Великий

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 20-й день

Преподобний Євфимій Великий народився 378 року у Вірменії, в місті Мелітині у літніх батьків. Рано осиротілий хлопчик був вихований святителем Отрієм. Він висвятив дев’ятнадцятирчного юнака на пресвітера і постриг у чернецтво.

Євфимій був такий обдарований, що святитель поставив його начальником над усіма мелітинськими монастирями. Але юний чернець прагнув до безмовності і молитви. Тому він таємно пішов у Єрусалим, а потім у Фаранську лавру. Там преподобний познайомився зі святим Феоктистом (пам’ять 3 вересня) і сильно з ним потоваришував.

Відлюдники віддалилися в Кутиллійську пустелю, де оселилися в печері на високій скелі. Харчувалися святі травою, віддаючи вси сили безперестанній молитві.

Місцеві жителі, дізнавшись про подвижників, приходили за порадою. Дехто, побажавши іночества, селився поруч з ними. Поступово утворилася обитель. Її настоятелем був призначений святий Феоктист, а преподобний Євфимій віддав перевагу молитві в печері, залишаючись духівником братії. По його молитвам звершилося багато дивовижних зцілень, і безліч людей стали приходити до нього.

Святому довелося таємно піти в пустелю Зиф. Там він жив у печері, де колись святий цар Давид переховувався від переслідувань царя Саула. Преподобний Євфимій заснував там лавру, названу згодом на його честь.

Він володів і даром пророцтва, бачив серце людини й готовність до прийняття Святого Причастя. По його молитві Господь посилав дощ у засуху, примножував продовольство в монастирі.

За три дні до кончини преподобний Євфимій попрощався з братією монастиря й увійшов до церковного вівтаря. Там він мирно преставився до Господа 20 січня 473 року у віці дев’яноста семи років. Біля мощей преподобного відбулося багато чудес і зцілень.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Евфимию Великому, глас 4

Весели́ся пусты́ня неражда́ющая,/ благоду́шствуй неболя́щая,/ я́ко умно́жи тебе́ ча́да муж жела́ний духо́вных,/ благоче́стием насади́в,/ воздержа́нием воспита́в доброде́телей в соверше́нство./ Того́ моли́твами Христе́ Бо́же,// умири́ живо́т наш.

Кондак преподобному Евфимию Великому, глас 8

В честне́м рождестве́ твое́м ра́дость тварь обре́те,/ и в Боже́ственней па́мяти твое́й, преподо́бне,/ благоду́шие прия́т мно́гих твои́х чуде́с,/ от ни́хже пода́ждь бога́тно в ду́ши на́ша, и очи́сти грехо́в скве́рны,// я́ко да пое́м: аллилу́ия.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Ћкw начaтки:

Въ честнёмъ рождествЁ твоeмъ рaдость твaрь њбрёте, и3 въ бжcтвеннэй пaмzти твоeй, прпdбне, бlгодyшіе пріsтъ мн0гихъ твои1хъ чудeсъ: t ни1хже подaждь богaтнw въ дyшы нaшz, и3 њчи1сти грэхHвъ сквє1рны, ћкw да поeмъ: ґллилyіа.

Ще в розробці