...

Преподобний Симон Воломський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 12-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Вологодських святих (перехідне)

Преподобний Симон Воломський, в миру Симеон Михайлович, народився 1586 року в сім’ї селянина монастирської Волоколамської вотчини. 1607 року, у Смутний час, його батько, розорившись, вирушив на північ, а Симеон пішов до Москви. Там він знайшов притулок у одного кравця і навчився кравецтва.

Невдовзі святий Симеон покинув Москву і пішов до Устюга, де, оселившись, харчувався від праць рук своїх. Через деякий час, спонукуваний благочестям, попрямував він на острів Соловецький для поклоніння преподобним Зосимі і Савватію.

У Соловецькому монастирі Симеон навчився грамоти і церковного співу. Солодким було для нього читання божественних книг і бесіда з духовними старцями про спасіння душі. Однак через велелюдність у прославленій обителі Симеон, який прагнув усамітнених і мовчазних подвигів, перейшов до пустельного монастиря на честь Грузинської ікони Божої Матері, розташованого на Чорній горі, на річці Пінезі. Там він благав ігумена Макарія постригти його в чернецтво.

Після багатьох повчальних промов настоятель виконав його благочестиве бажання і змінив його мирське ім’я Симеон на схоже ім’я Симон. Юнакові тоді було двадцять чотири роки. Зі всією старанністю віддав він себе службі монастирській, покірно виконуючи всі важкі послухи, маючи завжди в серці своєму пам’ять смертну і безперестанку повторюючи богонатхненні слова Давида: «Поглянь на страждання моє і на біль мій, і прости всі гріхи мої» (Пс. 24:18).

Завдяки суворому подвижницькому життю преподобний Симон здобув любов і повагу братії. Слава про його рівноангельське життя стала поширюватися в околиці. Але святий побажав цілковитої безмовності, й ігумен, знаючи про високу його чесноту, відпустив його на усамітнення.

Деякий час він подорожував монастирями Новгородської, Московської та Вологодської єпархій, а потім 1613 року оселився за вісімдесят верст від Устюга, у глухому і непрохідному місці Волми, або Воломському лісі, на річці Кічменьзі. Полюбилося це дике місце преподобному Симону, і він молився Господу і Пречистій Його Матері, щоб дозволили йому оселитися там для спасіння душі.

Святий облаштував собі тісну келію і став обробляти землю цілком на самоті. Харчувався він овочами, які сам саджав, а іноді хлібом, котрий збирав як милостиню в навколишніх селищах, бо протягом п’яти років ніхто не знав про його відлюдницьку келію, обгороджену дрімучим бором. Дізнавшись же про оселю преподобного, місцеві жителі намагалися його витіснити, але він благодушно перетерпів гоніння й утримався на вибраному місці.

Коли потроху стали збиратися до преподобного Симона учні, він побажав влаштувати обитель. Випросивши у царя Михаїла Феодоровича жалувану грамоту на обране ним місце, преподобний поставив церкву в ім’я Воздвиження Хреста Господнього. Однак незабаром після освячення храм спалили навколишні селяни, які побоювалися, що до храму відійдуть їхні землі.

Преподобний Симон не занепав духом і побудував нову церкву, також на честь Воздвиження Хреста Господнього. 1620 року, коли будівництво було завершено, він пішов до Ростова, щоб просити в архієпископа Варлаама антимінс і потрібне начиння. Але святий не лише отримав все необхідне для богослужіння, а й прийняв від руки його і сан священства. Повернувшись до своєї обителі, преподобний Симон уже сам освятив нову церкву.

Святий ігумен Симон був для братії прикладом працьовитості, смирення, простоти сердечної. Піст і молитва були головним ділом ченців. Однак ворог роду людського продовжував налаштовувати проти святого старця деяких селян. Даровані царем Михаїлом Феодоровичем жалувані грамоти на володіння землею в окрузі на десять верст викликали у них заздрість і злобу.

Одного разу три лиходії напали на святого старця, коли він сам рубав ліс, навалили на нього колоду і погрожували вбити, якщо він не віддасть їм грамоту на землю. Ледве ублагав їх преподобний Симон відпустити його, щоб пошукати грамоту. Повернувшись до своїх, він розповів про пригоду, яка з ним трапилася, і про небезпеку, що загрожувала. Монастирські люди зібралися, аби впіймати цих трьох нападників, але ніде не змогли знайти їх.

12 липня 1641 року, коли більшість ченців обителі пішли на свято на честь Прокопія Устюзького (пам’ять 8/21 липня), зловмисники пробралися до монастиря і, знайшовши преподобного самого, знову стали вимагати грамоту. Преподобний благав їх відпустити його до церкви для її відшукування. Там він упав ниць перед іконою Матері Божої і зі сльозами молився, дякуючи Владичиці за те, що дозволила йому оселитися в цій пустелі, і ввірив Їй зібрану ним отару та самого себе в годину смертну. Молився він і Господу Іісусу, щоб послав ангела миру прийняти душу його й причислив його до вибраного Свого стада.

Вставши від молитви, він причастився у вівтарі запасними Дарами, які зберігалися в ковчезі, і, укріплений Чесними Тілом і Кров’ю Христовими, вийшов до лиходіїв та мовив: «Тепер робіть зі мною, що хочете». Жорстокосердні, не розчулившись смиренністю старця, піддали його катуванню, після чого відсікли йому голову й кинули тіло поблизу келії.

Кілька днів лежало повалене тіло, і ні звірі, ні птахи не торкалися його. Повернулися братія із Великого Устюга і з жахом знайшли блаженного свого наставника мертвим перед дверима його келії. Викликаний із Архангельської обителі міста Устюга ієромонах Єфрем звершив відспівування, і тіло преподобного Симона було з честю поховано з лівого боку створеного ним храму.

Незабаром біля могили святого стали відбуватися чудеса, в основному зцілення хворих. 1646 року почалося шанування преподобномученика. Йому було складено службу з описом життя і чудес.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Симону Воломскому, глас 4

От ю́ности твоея́ впери́в ум твой к Бо́гу, блаже́нне Си́моне,/ ми́ра же отве́ргся, всели́лся еси́ в пусты́ню непроходи́мую,/ и та́мо, от Го́спода укрепля́емь,/ в моли́твах и поще́ниих до́блественне пожи́л еси́,/ и жизнь твою́ страда́льчески/ убие́нием от сыно́в противле́ния сконча́л еси́./ Сего́ ра́ди со преподо́бными и му́ченики венча́лся еси́,/ с ни́ми же и ны́не предстои́ши Престо́лу Пресвяты́я Тро́ицы./ Сию́ моли́, мо́лим тя,/ оставле́ние пода́ти согреше́ний на́ших// и дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак преподобному Симону Воломскому, глас 8

Возложи́в себе́ Бо́гу, па́че всех возлю́бленному,/ от ю́ности, преподобному́чениче, Тому́ от всея́ души́ любо́вию после́довал еси́,/ ми́ра же тле́нная ни во что же вмени́в,/ и в непроходи́мую пусты́ню всели́лся еси́,/ и в ней до́бре проти́ву неви́димаго врага́ подвиза́вся,/ и, я́ко светоза́рное со́лнце, во вся концы́ возсия́л еси́,/ и от челове́ков ненави́стных ну́ждную смерть, и мечно́е посече́ние,/ и ножи́ разбоде́ние, и о́гненное опале́ние прия́л еси́,/ и, ра́дуяся, прише́л еси́ к Небе́сным черто́гом./ И ны́не со Безпло́тными ли́ки Влады́чнему Престо́лу предстоя́,/ помина́й нас, чту́щих па́мять твою́, да зове́м ти:// ра́дуйся, Си́моне преподо́бне, пусты́нный жи́телю.

 

Ще в розробці