...
p1bap6guujtj0h291uqqqlsmo25

Преподобний Прокопій Декаполит, сповідник

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 27-й день

Преподобносповідник Прокопій народився в країні Декаполитській, тобто Десятиградді, на схід від Галілейського озера. Залишивши суєтний світ, Прокопій прийняв в одній обителі іночеський чин і проводив весь час у молитві та пості. Досвідчений у чернечих подвигах, прикрашений чистотою душевною, він був славний і знаменитий серед подвижників.

Між тим близько того часу з’явилася іконоборча єресь. Підняв її нечестивий імператор Лев Ісаврянин. Він вважав ікони ідолами, а тих, хто поклоняється їм, вважав ідолопоклонниками.

Святий Прокопій разом з іншими ревнителями православ’я повстав проти нечестивої єресі іконоборців. Він викрив безумне мудрування єретиків і переміг їх непереможними божественними словами.

Це накликало на нього гнів імператора. За його велінням святого Прокопія схопили і підали жорстоким мукам. Його нелюдськи били, дерли його тіло залізними знаряддями. Після цього сповідника кинули в смердючу темницю.

У цій темниці преподобний Прокопій разом зі святим Василієм, його сподвижником в іночеському житті, мучився до самої смерті імператора Льва Ісаврянина. Коли ж Лев помер, то Прокопій разом з Василієм та іншими святими мучениками був випущений із темниці. Кінець свого життя преподобний Прокопій Декаполит провів мирно в іночеських подвигах.

Досягнувши глибокої старості, преподобносповідник відійшов в інше життя, щоб бачити Христа вже не на іконах, які він захищав усе життя, а лицем до лиця і щоб одержати від Нього за свої труди й старання велику нагороду на Небесах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Прокопию Декаполиту, глас 8

Слез твои́х тече́ньми пусты́ни безпло́дное возде́лал еси́,/ и и́же из глубины́ воздыха́ньми во сто трудо́в уплодоноси́л еси́,/ и был еси́ свети́льник вселе́нней,/ сия́я чудесы́, Проко́пие о́тче наш.// Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Прокопию Декаполиту, глас 4

Денни́цу днесь Це́рковь иму́щи,/ вся́кую злосла́вия мглу разгоня́ет,// почита́ющи Тя Небеснотаи́нниче, Проко́пие пресла́вне.

Тропaрь, глaсъ и7:

Слeзъ твои1хъ течeньми, пустhни безпл0дное воздёлалъ є3си2, и3 и5же и3зъ глубины2 воздыхaньми, во сто2 трудHвъ ўплодоноси1лъ є3си2, и3 бhлъ є3си2 свэти1льникъ вселeннэй, сіsz чудесы2, прок0піе џтче нaшъ, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:

Денни1цу днeсь цRковь и3мyщи, всsкую ѕлослaвіz мглY разгонsетъ, почитaющи тS, нбcнотаи1нниче прок0піе преслaвне.

Ще в розробці