...

Преподобний Памва, затворник Печерський, в Дальніх Печерах

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 18-й день / у Неділю другу Великого посту — Собор усіх преподобних Києво-Печерських (перехідне) / місяця серпня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Дальніх печерах (прп. Феодосія) спочивають

Відомості про життя преподобного Памви, затворника Печерського, досить обмежені і суперечливі.

На карті Дальніх печер 1638 року він зазначений як «благословенний отець Памво»; у 1661 році він згаданий як «Памво», а в 1703 році згаданий як «Панва затворник». На пізнішій карті, імовірно, 1744 року, написано «преп. Панва затворник»; в 1769-1789 роках він згаданий як «св. Панва», а в 1795 році згаданий як «преподобний Памва, який спочиває в затворі».

Видане архієпископом Модестом (Стрельбицьким) старовинне монастирське рукописне сказання говорить: «Преподобний Памва затворник, який виконував монастирський послух, був спійманий язичниками і довго від них страждав, не бажаючи зректися Христа, і сказав їм: “Ваші боги перебувають під прокляттям! А я вірую у Христа, Істинного Бога, Який створив небо і землю. Це Єдиний, Істинний, Всемогутній Господь! І Він звільнить мене від ваших рук, по молитвам святих Печерських!” І ангели звільнили його із уз, і перенесли, і посадили неушкодженого в келії. За ці скорботи нині знайшов нагороду на Небесах».

Архієпископ Філарет (Гумілевський) вважав, що св. Памва «терпів страждання за віру від татар-язичників. Цілком ымовірно, це було в 1240 році, коли ченці, зачинившись в печерах від ворогів, змушені були послати Памву по їжу; хоча й велика була небезпека, Памво прийняв на себе діло послуху, але був схоплений татарами, які піддали його мукам. Звільнений дивовижно від смерті, він спочив у затворі в 1241 році».

У «Місяцеслові святих» архієпископа Димитрія (Самбикіна) наведено іншу думку, згідно з якою преподобний Памва міг бути полонений одночасно зі святими Євстратієм і Никоном Сухим в 1096 році.

Пам’ять преподобного Памви святкується 18 липня за старим стилем, в день пам’яті преподобного Памви Нітрійського.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Памве, затворнику Печерскому, в Дальних пещерах, глас 1

Неле́ностным послуша́нием/ и отверже́нием во́ли своея́/ кре́пко себе́ обузда́в,/ вда́лся еси́ за Христа́ Бо́га на му́ки и ра́ны,/ от Него́же сугу́бо, всече́стне о́тче Па́мво, венча́вся,// моли́ся о душа́х на́ших.

Кондак преподобному Памве, затворнику Печерскому, в Дальних пещерах, глас 2

Послуша́ние и́ноческое кро́вию муче́ния обагри́вша,/ ублажа́ем тя любе́зне,/ преподобному́чениче Па́мво,/ и, покланя́ющеся честны́м моще́м, ве́рно мо́лим:// моли́ся Го́сподеви непреста́нно о всех нас.

Тропaрь глaсъ №:

Нелёностнымъ послушaніемъ и3 tвержeніемъ в0ли своеS крёпкw себE њбуздaвъ, вдaлсz є3си2 за хrтA бGа на мyки и3 р†ны, t нег0же сугyбw, всечeстне џтче пaмво, вэнчaвсz, моли1сz њ душaхъ нaшихъ.

Кондaкъ, глaсъ в7:

Послушaніе и4ноческое кр0вію мучeніz њбагри1вша, ўбл7жaемъ тS любeзнэ, прпdбномч7ниче пaмво, и3 покланsющесz честны6мъ мощeмъ, вёрнw м0лимъ: моли1сz гDеви непрестaннw њ всёхъ нaсъ.

Ще в розробці