...

Преподобний Олексій, чоловік Божий

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 17-й день

Преподобний Олексій, чоловік Божий, народився в Римі від знатних і благочестивих батьків (водночас існує припущення, що візантійські агіографи під “Римом” могли мати на увазі “Новий Рим”, тобто Константинополь). Його батько Євфиміан був сенатором. У нього з дружиною Аглаїдою довго не було дітей, і це затьмарювало їхнє щастя. Але благочестива Аглаїда не полишала надії — і почув її Бог, і послав їм сина. Батько назвав немовля Олексієм (у перекладі з грецької — “захисник”).

Святий Олексій ріс здоровою дитиною, добре і старанно навчався. Коли він досягнув повноліття, Євфиміан і Аглаїда вирішили його одружити. Вони обрали для сина дівчину царської крові, дуже красиву і багату. Залишившись після весілля наодинці з молодою дружиною, святий Олексій віддав їй свій золотий перстень і поясну пряжку зі словами: “Збережи це, і хай буде між тобою і мною Господь, доки не оновить нас Своєю благодаттю”. Потім він вийшов із шлюбних покоїв і тієї ж ночі залишив батьківський дім.

Сівши на корабель, що відпливав на Схід, юнак прибув на Лаодикії Сирійської. Тут він пристав до погоничів віслюків і дістався до міста Едесси, де перебував Нерукотворний Образ Господа, закарбований на плащаниці. Роздавши залишки майна, юнак одягнувся в лахміття і став просити милостиню в притворі храму Пресвятої Богородиці. Щонеділі він причащався Святих Христових Тайн. По ночах Олексій бодрствував і молився. Споживав він тільки хліб і воду.

Преподобний Олексій провів в Едессі, просячи милостиню в притворі храму Богородиці, сімнадцять років. Сама Пречиста, з’явившись уві сні церковному сторожу, відкрила, що злиденний Олексій є чоловік Божий.

Коли жителі Едесси стали шанувати його, преподобний Олексій таємно залишив місто. Він думав вирушити до Тарса, що в Малій Азії. Проте корабель, на якому плив святий, у сильну бурю збився зі шляху, довго блукав і пристав зрештою до берегів Італії, неподалік Рима.

Святий Олексій, побачивши в цьому Промисел Божий, пішов до дому батька свого, бо був певний, що його не впізнають. Зустрівши батька Євфиміана, він попросив у нього прихистку і згадав про родичів його, які перебувають у мандрах. Євфиміан радий був прийняти злиденного, дав йому місце в сінях свого будинку, звелів носити йому їжу з господарського столу і приставив слугу для допомоги йому. Інші слуги із заздрості стали нишком ображати злиденного. Але преподобний Олексій побачив у цьому диявольське намовляння і приймав образи зі смиренням та радістю.

Святий, як і раніше, харчувався хлібом і водою, а ночами бордствував та молився. Так минуло ще сімнадцять років. Коли ж наблизився час кончини його, преподобний Олексій написав про все життя своє, включно з тим таємним, що було відомо лише батьку з матір’ю, і словами, сказаними дружині в шлюбних покоях.

У неділю після Божественної літургії в соборі святого апостола Петра відбулося чудо. Від святого престолу вийшов голос з Неба: “Шукайте чоловіка Божого, аби він помолився про Рим і весь народ його”. Усі з жахом і захопленням впали ниць. У четвер увечері в соборі апостола Петра молили Господа відкрити їм чоловіка Божого — й із престолу вийшов голос: “У домі Євфиміана — чоловік Божий, там шукайте”.

У храмі були присутні Римський імператор Гонорій (395–423) і папа Римський Інокентій І (402–417). Вони звернулися до Євфиміана, однак той нічого не знав. Тоді слуга, приставлений до святого Олексія, розповів Євфиміану про його праведність. Євфиміан поспішив до преподобного Олексія, але вже не застав його в живих. Лик блаженноспочилого святого сяяв неземним світлом. У руці преподобний Олексій тримав міцно затиснутий сувій. Тіло святого з належними почестями перенесли і поклали на ложе. Імператор і папа Римський прихилили коліна, просячи святого розтиснути руку. І святий Олексій виконав їхнє прохання.

Сувій з життєписом святого було прочитано читцем храму в ім’я апостола Петра. Батько, мати і дружина святого Олексія з плачем припали до його тіла, поклонилися його чесним останкам. При вигляді такої події багато хто плакав. Ложе з тілом преподобного Олексія було поставлено посеред центральної площі. До нього став стікатися народ, щоб очиститися і звільнитися від недугів своїх. Німі починали говорити, сліпці прозрівали, одержимі і душевнохворі одужували. Бачачи таку благодать, імператор Гонорій і папа Інокентій І самі понесли тіло святого в поховальній процесії.

Чесні останки преподобного Олексія, чоловіка Божого, були поховані у храмі святого Воніфатія 17 березня 411 року. 1216 року були знайдені мощі святого. Його житіє здавна було одним із найулюбленіших на Русі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Алексию, человеку Божию, глас 4

Возвы́сився на доброде́тель и ум очи́стив,/ к жела́нному и кра́йнему дости́гл еси́,/ безстра́стием же украси́в житие́ твое́/ и поще́ние изря́дное восприи́м со́вестию чи́стою,/ в моли́твах, я́ко безпло́тен, пребыва́я,/ возсия́л еси́, я́ко со́лнце, в ми́ре,// преблаже́нне Алекси́е.

Кондак преподобному Алексию, человеку Божию, глас 2

Дом роди́телей твои́х я́ко чужд име́в,/ водвори́лся еси́ в нем нищеобра́зно/ и, по преставле́нии вене́ц прие́м сла́вы,/ ди́вен на земли́ яви́лся еси́, Алекси́е, челове́че Бо́жий,// А́нгелом и челове́ком ра́дование.

Молитва преподобному Алексию, человеку Божию

О, вели́кий Христо́в уго́дниче, святы́й челове́че Бо́жий Алекси́е, душе́ю на Небеси́ Престо́лу Госпо́дню предстоя́й, на земли́ же да́нною ти свы́ше благода́тию разли́чная соверша́яй чудеса́! При́зри ми́лостивно на предстоя́щия святе́й ико́не твое́й лю́ди, умиле́нно моля́щиеся и прося́щие от тебе́ по́мощи и заступле́ния. Простри́ моли́твенно ко Го́споду Бо́гу честни́и ру́це твои́ и испроси́ нам от Него́ оставле́ние согреше́ний на́ших во́льных и нево́льных, в неду́зех стра́ждущим исцеле́ние, напа́ствуемым заступле́ние, скорбя́щим утеше́ние, бе́дствующим ско́рую по́мощь, всем же чту́щим тя ми́рную и христиа́нскую живота́ кончи́ну и до́брый отве́т на стра́шнем Суде́ Христо́ве. Ей, свя́тче Бо́жий, не посрами́ упова́ния на́шего, е́же на тя по Бо́зе и Богоро́дице возлага́ем, но бу́ди нам помо́щник и покрови́тель во спасе́ние, да твои́ми моли́твами получи́вше благода́ть и ми́лость от Го́спода, просла́вим человеколю́бие Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в Тро́ице сла́вимаго и покланя́емаго Бо́га, и твое́ свято́е заступле́ние ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Возвhсивсz на добродётель, и3 ќмъ њчи1стивъ къ желaнному и3 крaйнему дости1глъ є3си2: безстрaстіемъ же ўкраси1въ житіE твоE, и3 пощeніе и3зрsдное воспріи1мъ с0вэстію чи1стою, въ моли1твахъ ћкw безпл0тенъ пребывaz, возсіsлъ є3си2 ћкw с0лнце въ мjрэ, преблажeнне ґлеxjе.

Кондaкъ, глaсъ в7:

Д0мъ роди1телей твои1хъ ћкw чyждь и3мёвъ, водвори1лсz є3си2 въ нeмъ нищеoбрaзнw: и3 по преставлeніи вэнeцъ пріeмъ слaвы, ди1венъ на земли2 kви1лсz є3си2, ґлеxjе, человёче б9ій, ѓгGлwмъ и3 человёкwмъ рaдованіе.

Ще в розробці