Преподобний Олександр, первоначальник обителі «Незасинаючих»
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 3-й день
Преподобний Олександр, первоначальник обителі «Незасинаючих», народився в Азії і здобув освіту в Константинополі. Він перебував деякий час на військовій службі, проте його вабило інше покликання: святий залишив світ і прийняв постриг в одній із пустельних сирійських обителей поблизу Антіохії під керівництвом ігумена Іллі.
Чотири роки преподобний Олександр провів у суворому послуху і чернечих подвигах, після чого отримав благословення ігумена на пустельножительство. Йдучи в пустелю, преподобний нічого не взяв з собою із монастиря, окрім Євангелія.
Преподобний подвизався в пустелі сім років. Потім Господь покликав його на проповідь язичникам. Святий навернув до Христа місцевого градоначальника Равула, який згодом був удостоєний святительського сану і тридцять років керував єпископською кафедрою в місті Едесі. Одночасно з Равулом Хрещення прийняли всі місцеві жителі, які перед таїнством спалили на площі своїх ідолів.
Утвердивши у вірі новонавернених, преподобний Олександр знову пішов у пустелю, де випадково потрапив до печери розбійників. Не злякавшись смерті, що загрожувала йому, він проповідав їм Євангеліє і переконав покаятися. І справді, всі розбійники щиро покаялися, прийняли Святе Хрещення, а свій вертеп перетворили на монастир, де перебували в покаянні й молитві. Преподобний Олександр поставив їм ігумена, дав устав, а сам пішов ще далі в пустелю.
Кілька років він жив у повному усамітненні. Але й туди почали стікатися до преподобного любителі безмовності. Виник монастир, що налічував до чотирьохсот ченців. Бажаючи в цьому монастирі встановити безперервне славослов’я Господу, преподобний три роки молився, щоб Творець відкрив йому Свою волю, і, отримавши одкровення, запровадив у монастирі наступний порядок: усіх ченців було розділено на двадцять чотири молитовні варти. Змінюючись щогодини, день і ніч вони співали на два лики псалми Давида, перериваючись лише на час звершення Богослужіння. Обитель отримала назву «Незасинаючих», тому що подвижники цілодобово співали Бога.
Двадцять років керував преподобний Олександр монастирем на Євфраті. Потім, залишивши ігуменом одного зі своїх учнів, досвідченого старця Трофима, вирушив він з вибраною братією містами, що межували з Персією, проповідуючи Євангеліє серед язичників.
Після цієї місіонерської подорожі преподобний Олександр зі своїми ченцями жив деякий час в Антіохії. Там він побудував для жителів міста церкву, лікарню і будинок для мандрівників на кошти, які рясно надходили в його розпорядження від милосердних антіохійців. Однак через підступи злих заздрісників преподобний Олександр змушений був піти до Константинополя.
Тут він заснував новий монастир, де також запровадив устав «незасинаючих». У Константинополі преподобний Олександр і його ченці постраждали від єретиків несторіан, зазнавши побоїв і ув’язнення. Після того, як минула буря єретичних хвилювань, преподобний Олександр провів кінець свого життя в заснованому ним Константинопольському монастирі. Помер він у глибокій старості близько 430 року, після п’ятдесяти років безперервних чернечих подвигів.