...

Преподобний Леонід Устьнедумський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 17-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих і Собор Вологодських святих (перехідні)

Преподобний Леонід народився в 1551 році в Пошехонсько-Ярославській землі від батька Филипа, селянина, і матері Катерини. До п’ятдесятирічного віку він займався землеробством, але в 1603 році побачив дивовижний сон, у якому йому велено було йти до Моржевської Миколаївської пустині на Двіні, взяти звідти ікону Пресвятої Богородиці Одигітрії, перенести її в Усольський (нині Сольвичегодський) повіт на річку Лузу до Туриної гори і там, влаштувавши храм в ім’я ікони Одигітрії, залишатися.

Думаючи, що це одкровення було випадковим сновидінням, Леонід не наважувався на виконання повеління, натомість пішов до Новгородського Кожеєзерського монастиря, де в 1603 році прийняв чернечий постриг і жив цілий рік. Із нього він вирушив до Соловецької обителі і там прожив три роки, працюючи на пекарні. Зрештою, переконаний сновидінням, яке бачив знову і знову, преподобний Леонід вирушив до Миколаївської пустині та, провівши в ній рік у монастирських трудах, відкрив її настоятелеві своє видіння.

Одержавши ікону Одигітрії, Леонід пішов на призначене місце до річки Луги й оселився поблизу Туриної гори, біля річки Якушиці, у сплетеній із хворосту хижі. Однак тамтешні жителі вигнали його, і він відійшов на два поприща вздовж Лузи. За допомогою одного селянина святий зрубав собі келію і біля неї побудував каплицю, після чого сходив до Ростова, аби попросити у митрополита Ростовського Філарета, майбутнього патріарха Московського і всієї Русі, антимінс і благословення на заснування церкви.

У Ростові преподобний Леонід отримав антимінс і був висвячений на ієромонаха. Повернувшись, він у 1608 році збудував дерев’яну церкву на честь Введення до храму Божої Матері, де поставив вищезгадану ікону Одигітрії.

Болота, що оточували влаштовану преподобним обитель, робили її незручною для спільножительства, тож для їхнього осушення він прокопав від річки Лузи канал у Чорне озеро. Святий Леонід назвав його Недумою річкою у зв’язку з наступним випадком. Під час риття каналу Леонід був ужалений змією, і у нього зародилася думка про згубні наслідки отрути. Ця думка жахнула його, проте, поклавши уповання на Бога, він наважився не думати про небезпеку. Преподобний Леонід залишився неушкодженим.

Згодом він взявся за нову роботу. Угодник Божий прокопав ще два канали: від Чорного озера до Святого озера і від Святого озера до Чорної річки; таким чином, він провів цю річку, яка витікала із непрохідних лісових боліт, у річку Лузу.

Але навіть попри це не можна було осушити місце, бо весняна вода під час розливу Лузи затоплювала монастир. Це змусило перенести обитель на один мис над Чорним озером біля річки Недуми. З благословення митрополита Ростовського преподобний Леонід поставив на новому місці Введенську церкву з приділом великомучениці Параскеви П’ятниці. 25 травня 1652 року храм було освячено архімандритом Устюзького Архангельського монастиря Арсенієм.

Після влаштування Устьнедумської обителі, 17 липня 1654 року преподобний Леонід відійшов до Господа у віці ста п’яти років.

У колишній монастирській, а нині парафіяльній Богородичній церкві донині зберігається волосяниця преподобного.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Леониду Устьнедумскому, глас 1

Боже́ственною любо́вию и житие́м духо́вным/ от ю́ности распали́вся, преподо́бне,/ и вся, я́же в ми́ре кра́сная, возненави́дев,/ Христа́ еди́наго от души́ возлюби́л еси́, о́тче,/ ле́гкое и́го на ра́мо взем,/ Боже́ственным Про́мыслом и Пречи́стыя Богоро́дицы чу́дным явле́нием направля́емь/ дости́же пусты́ни/ и в ней многоле́тне подвиза́лся еси́/ в труде́х мно́гих и слеза́х,/ вся́ким злострада́нием плоть свою́ изнуря́я./ Отоню́дуже Бог, твоя́ труды́ ви́дев,/ умно́жи тебе́ ча́да в пусты́ни./ Но я́ко име́я дерзнове́ние к Бо́гу,/ моли́ о нас, рабе́х твои́х, о́тче преподо́бне Леони́де,/ да изба́вит нас от всех наве́т вра́жиих// и спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак преподобному Леониду Устьнедумскому, глас 8

Все свое́ умно́жив жела́ние и к Бо́гу впери́в/ и Тому́ невозвра́тно от души́ после́довав,/ в пусты́ню всели́ся и в ней мно́гия труды́ в Бо́зе показа́л еси́./ В непрохо́дных ме́стех исто́чники водны́я ископа́л еси́/ и умертви́л еси́ по́двиги твои́ми теле́сная мудрова́ния,/ мно́гим путь был еси́ ко спасе́нию./ Те́мже мо́лим тя:/ спаси́ нас и я́же собра́, му́дре, да зове́м ти:// ра́дуйся, Леони́де преподо́бне, пусты́нный жи́телю.

 

Ще в розробці