Преподобний Іринарх Соловецький
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 17-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих (перехідне) / місяця серпня на 9-й день — Собор Соловецьких святих
Преподобний Іринарх, прийнявши чернечий постриг у Соловецькій обителі, старанно наслідував доброчесне життя преподобних Зосими (пам’ять 17/30 квітня) і Савватія (пам’ять 27 вересня/10 жовтня, спільна пам’ять 8/21 серпня). Високі якості душі зробили його відомим цареві, і «світильник» поставили «на свічнику» (Мф. 5:15): 1614 року, після смерті ігумена Антонія, преподобний Іринарх був поставлений соловецьким ігуменом.
У той час Соловецький монастир мав велике значення для захисту північної Русі від шведів і данців. Преподобний Іринарх докладав чимало зусиль для зміцнення оборонної могутності обителі. Зі східного боку монастиря було побудовано другу кам’яну стіну з двома величезними вежами, а з північного і південного боків викопано глибокі рови, обкладені потім каменем. Усередині обителі на випадок воєнних дій побудували два корпуси для воїнів. Коштом монастиря було також зроблено нові укріплення в Сумському і Кемському острогах. Обитель утримувала збільшені гарнізони цих острогів і свій власний.
Піклуючись про зовнішню безпеку обителі, преподобний багато уваги приділяв і внутрішньому духовному її зміцненню. Сам смиренний і лагідний, постійно занурений у богомислення, він дбав про підтримання в монахах істинно чернечого духу.
Цар Михаїл Феодорович цілком співчував благим прагненням ігумена і своєю грамотою 1621 року наказував здійснювати неослабний нагляд за пильнуванням і безмовністю братії. «Як тільки прийде до вас наша грамота, — писав цар, — ви, богомольці наші, запровадите суворий нагляд і не допускайте виконувати свою волю тим, які захочуть жити слабко, ухилятися до мирських діл або тримати (хмільне) питво, виходити із монастиря й творити поголоски. Суворо наглядайте, щоб братія та послушники жили за правилами св. отців, а не за своїми похотями, і старанно ходили б до церкви. Хай новоначальні будуть в повному послуху у вас, богомольців наших, ігумена і відомих старців, а зі сваволі нічого не робили б, безчинство в обитель не вносили б».
Під духовним керівництвом преподобного Іринарха в Соловецькому монастирі виросло багато гідних подвижників. З благословення ігумена і за його заступництва преподобний Єлеазар (пам’ять 13/26 січня), друг і сподвижник преподобного Іринарха, заснував скит на Анзерському острові.
За два роки до блаженної кончини преподобний Іринарх полишив управління обителлю і посилив подвиг безмовної молитви. 17 липня 1628 року святий подвижник мирно відійшов до Бога. Святі мощі преподобного Іринарха спочивали під спудом у каплиці його імені.
Посмертні явлення преподобного Іринарха свідчили про те, що він знайшов благодать у Господа і став молитовником за бідних та стражденних. Ось одне із них. Жителі Сумського острогу, промишляючи в морі на п’ятнадцяти суднах, пристали біля Анзерського острова на крижині, де, витягнувши свої судна, лягли спати. Залишений ними сторож, задрімавши, раптом почув голос: «Навіщо спиш? Вставайте і тягніть судна свої далі на лід». Прокинувшись, він побачив перед собою високого зросту старця, який, назвавши себе Соловецьким Іринархом, став невидимий.
Однак сон долав сторожа. Знову з’явився йому старець і вигукнув: «Вставайте, ваші судна пошкодить льодом». Тим часом на морі здійнялася велика буря. Тоді сторож поспішив розбудити товаришів, які ледве встигли відтягнути свої судна далі на лід; деякі снасті були вже віднесені хвилями. Так преподобний Іринарх уберіг жителів острогу від лиха.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь преподобному Иринарху, игумену Соловецкому, глас 4
По́стническое по Бо́зе житие́ возлюби́в,/ вся плотска́я мудрова́ния ду́ху покори́л еси́/ и воздержа́нием стра́сти умертви́л еси́,/ во труде́х, и бде́ниих, и моли́твах о́браз быв доброде́тели,/ тем мона́шескаго жития́ наста́вник показа́лся еси́,/ о́тче преподо́бне Ирина́рше.// Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.
Ин тропарь преподобному Иринарху, игумену Соловецкому, глас 8
Бо́дростию ума́ жизнь твою́ управля́я,/ прилежа́нием Бо́га взыску́я,/ отону́дуже и ста́ду мона́хов предста́тель показа́лся еси́,/ и, благода́ть прие́м цели́ти ду́ши и телеса́/ приходя́щим с ве́рою к честно́му гро́бу твоему́,/ Ирина́рше, о́тче наш,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.
Тропaрь, глaсъ д7:
П0стническое по бз7э житіE возлюби1въ, вс‰ плотск†z мудров†ніz дyху покори1лъ є3си2 и3 воздержaніемъ стр†сти ўмертви1лъ є3си2, во трудёхъ, и3 бдёніихъ, и3мlтвахъ џбразъ бhвъ добродётели, тBмъ монaшескагw житіS настaвникъ показaлсz є3си2, n1тче прпdбне їринaрше. моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ и7:
Чистот0ю душeвною бжcтвенныz бlгодaти дaры стzжaвъ, бlжeнную жи1знь соверши1лъ є3си2, и3 пyть ко сп7сeнію всBмъ ўказaлъ є3си2, и3 бGомyдрый начaльникъ монaхwвъ kви1лсz є3си2. тёмже и3мёz дерзновeніе ко с™ёй трbце, поминaй нaсъ,чтyщихъ пaмzть твою2, да зовeмъ ти2: рaдуйсz, прпdбне їринaрше, монaшествующихъ похвало2.
Ще в розробці