Преподобний Іоанн Багатостраждальний, Печерський, в Ближніх печерах
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 18-й день / у Неділю другу Великого посту — Собор усіх преподобних Києво-Печерських (перехідне) / місяця вересня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Ближніх печерах (прп. Антонія) спочивають
Преподобний Іоанн Багатостраждальний подвизався у Києво-Печерській Лаврі. Подвижник розповідав, що від самої юності багато страждав, мучений похоттю плоті, і ніщо не могло позбавити від неї: ні голод, ні спрага, ні важкі вериги.
Тоді преподобний пішов у печеру, де спочивали мощі преподобного Антонія, засновника монастиря, і старанно молився святому авві. За добу багатостраждальний Іоанн почув голос: «Іоанне! Тобі потрібно зачинитися тут, щоб, принаймні, небаченням і мовчанням послабити брань, і Господь допоможе тобі молитвами Своїх преподобних».
Відтоді святий оселився в печері й лише через тридцять років переміг плотську пристрасть. Напруженою і жорстокою була боротьба, тернистим шляхом ішов преподобний до перемоги. Іноді хотілося йому залишити затвор, але потім він наважився на ще більший подвиг.
Святий воїн Христовий викопав яму і з настанням Великого посту вліз у неї та засипав себе землею до плечей. Весь піст він провів у такому положенні, проте пристрасть, як і раніше, не покидала його багатотрудну плоть.
Ворог спасіння навів на подвижника страх, бажаючи вигнати його із печери: страшний змій, дихаючи полум’ям і осипаючи іскрами, намагався поглинути святого. Декілька днів тривали дії лукавого. У ніч Воскресіння Христового змій захопив голову преподобного у свою пащу. Тоді святий Іоанн виголосив із глибини серця: «Господи Боже мій і Спасителю мій! Чому залишив Ти мене? Помилуй мене, Ти, Єдиний Людинолюбивий; позбав мене від уст ворога мого: блисни блискавку і прожени його!»
Раптом блиснула блискавка, і змій зник. Світло Божественне осяяло подвижника, і почувся голос: «Іоанне! ось тобі допомога; віднині будь уважний до себе, щоб не сталося тобі гірше і не постраждав ти в майбутньому віці». Святий поклонився і сказав: «Господи! навіщо Ти залишав мене так довго мучитися?» — «По силі терпіння твого, —була відповідь, — навів Я на тебе спокусу, аби ти був випалений як золото; міцним і сильним слугам призначає пан тяжку роботу, а немічним і слабким — легку; ти молися за себе похованому тут (преподобному Мойсею Угрину), він може допомогти тобі в цій боротьбі: він вищий за Іосифа (Прекрасного)».
Преподобний Іоанн помер близько 1160 року, здобувши благодать проти блудної пристрасті. Його святі мощі спочивають в Антонієвих печерах.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь преподобному Иоанну Многострадальному, Печерскому, в Ближних пещерах, глас 1
Терпе́ния столп вои́стину непоколеби́мый,/ и забра́ло от вра́жиих стреля́ний необори́мо,/ равноа́нгельне и многострада́льне о́тче наш Иоа́нне,/ иму́ще тя, мы, недосто́йнии, мо́лимся,/ припа́дающе к честны́м твои́м моще́м те́пле,// изба́ви нас душетле́нных страсте́й плотски́х и спаси́ твои́ми моли́твами.
Кондак преподобному Иоанну Многострадальному, Печерскому, в Ближних пещерах, глас 2
Сто́лп целому́дрия, вра́жиими боре́ньми непобеди́мь сый,/ а́ки столп, многострада́льное водруже́нно оста́вил еси́ нам те́ло твое́,/ всече́стне Иоа́нне,/ ему́же в не́мощех душе́вных и теле́сных покланя́ющеся,/ мо́лим тя, преподо́бне:// моли́ Христа́ Бо́га непреста́нно о всех нас.
Тропaрь, глaсъ №:
Терпёніz ст0лпъ вои1стинну непоколеби1мый и3 забрaло t врaжіихъ стрэлsній неwбори1мо, равноaгGльне и3 многострадaльне n1тче нaшъ їwaнне, и3мyще тS, мы2, недост0йніи, м0лимсz, припaдающе къ честны6мъ твои6мъ мощeмъ тeплэ: и3збaви нaсъ душетлённыхъ страстeй плотски1хъ и3 сп7си2 твои1ми мlтвами.
Кондaкъ, глaсъ в7:
Ст0лпъ цэломyдріz, врaжіими борeньми непобэди1мь сhй, ѓки ст0лпъ, многострадaльное водружeнно њстaвилъ є3си2 нaмъ тёло твоE, всечeстне їwaнне, є3мyже въ нeмощехъ душeвныхъ и3 тэлeсныхъ покланsющесz, м0лимъ тS, прпdбне: моли2 хrтA бGа непрестaннw њ всёхъ нaсъ.
Ще в розробці