Преподобний Григорій Синаїт
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 8-й день / у середу Світлої седмиці — Собор преподобних отців, Богошественної гори Синай подвижників (перехідне) / у Неділю другу після П’ятидесятниці — Собор усіх преподобних і богоносних отців, на Святій Горі Афон просіявших (перехідне)
Преподобний Григорій Синаїт народився близько 1268 року в приморському поселенні Клазомени біля малоазійського міста Смирна від багатих батьків. Приблизно в 1290 році його взяли в полон агаряни і відправили до Лаодикії.
Після звільнення преподобний прибув на острів Кіпр, де постригся в чернечий чин. Потім він вирушив на Синайську гору і прийняв там велику схиму. Виконуючи послух кухаря і пекаря, преподобний був також вправним переписувачем і перевершував усіх у читанні й знанні священних і святоотцівських книг. Суворість його життя (піст, пильнування, псалмоспів, стояння на молитві) одних дивувала, а у інших викликала заздрість.
Віддалившись із монастиря, преподобний відвідав Єрусалим. Деякий час він жив на острові Криті, а потім обійшов на Афоні всі монастирі й усіх подвижників, зокрема преподобного Максима Кавсокалівіта. Таким чином він увібрав багатовіковий досвід чернечого життя найдавніших обителей. Лише після цього преподобний Григорій Синаїт побудував собі у відокремленому місці ісихостерій, тобто келію для мовчання і безперешкодного заняття розумною молитвою, поєднаною з важкою чернечою працею.
Дорогоцінною спадщиною преподобного Григорія є настанови про внутрішнє життя, п’ятнадцять розділів про безмовність і сто сорок дві глави про заповіді, де він говорить, що «той, хто прагне зрозуміти заповіді без виконання їх і через навчання й читання бажає досягти того, подібний до людини, яка уявляє тінь замість істини».
Преподобний відомий і як чудовий піснесловець. Йому належать приспіви «Достойно есть» до канону Пресвятій Трійці, що читається на недільній полуношниці, і канон святому Хресту. Окрім того, у каноннику 1407 року преподобного Кирила Білозерського († 9 червня 1427 року) міститься «Канон розчулений до Господа Іісуса Христа, твір Григорія кир Синаїта».
Піклуючись про поширення чернечого ділання, преподобний заснував кілька келій на Афоні і чотири лаври у Фракії. Помер преподобний Григорій Синаїт у 1310 році (деякі джерела вказують 1346 рік) у своїй так званій «Прихованій» (Парарійській) обителі, заснованій у горах Македонії для суворих послідовників його життя.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь преподобному Григорию Синаиту, глас 3
Боже́ственныя благода́ти яви́лся еси́ вмести́лище,/ трезве́нием ума́, всеблаже́нне,/ и моли́твы у́мныя све́щник неугаси́мый./ Те́мже и нас воздвиза́еши к де́ланию тоя́, Григо́рие,/ боже́ственными словесы́ твои́ми./ Óтче преподо́бне,/ Христа́ Бо́га моли́// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.
Кондак преподобному Григорию Синаиту, глас 3
На Сина́и пре́жде а́нгельски пожи́в,/ последи́ на Афо́не сла́вно сия́еши./ Все́х бо ко творе́нию моли́твы боже́ственныя/ сло́вом твои́м му́дро и де́лом, о́тче науча́еши./ Сего́ ра́ди тя почита́ем,// я́ко Бо́жия сла́вы сосу́д, Григо́рие.
Ще в розробці