...

Преподобний Феофан Начертанний сповідник, творець канонів, єпископ Нікейський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця жовтня на 11-й день

Преподобний Феофан сповідник і його брат Феодор сповідник Начертанні народилися в Єрусалимі від батьків-християн. Старшим був Феодор. Він з раннього дитинства уникав дитячих забав і любив відвідувати церковні служби. Разом з молодшим братом Феофаном він був відданий на навчання пресвітеру в Лаврі святого Савви. Обидва брати прийняли іночество, і святий Феодор був возведений в сан пресвітера.

Коли імператор-іконоборець Лев. 5 Вірменин (813–820), вигнавши благочестивого царя Михаїла І Рангава (811–813), став покровительствувати іконоборчій єресі, патріарх Єрусалимський відправив обох братів до Константинополя для відстоювання православ’я. Прибувши до візантійської столиці, святі сповідники сміливо виступали на захист іконошанування. У словесному змаганні Лев був посоромлений. Він наказав нещадно бити обох братів, а потім вислав їх в ув’язнення і суворо заборонив у чомусь допомагати їм.

Згодом, за імператорів Михаїла ІІ (820–829) і Феофіла (829–842), братів повернули із заслання і знову переконували приєднатися до іконоборчої єресі. Проте вони так само твердо й мужньо перетерпіли всі муки і знову були вигнані. Трохи пізніше їх викликали знову. Цього разу святих піддали жорстокому побиттю. Зрештою, над ними було вчинено небачену наругу. Розпеченими голками на їхні обличчя нанесли нібито ганебні написи, а саме дванадцять віршованих рядків, у яких про святих сповідників ішлося як про «сосуди марновірного хибнодумства». Звідси пішла назва Начертанних, яка закріпилася за братами.

Перед катуванням святого Феодора міський єпарх просив лише один раз причаститися разом з іконоборцями. За це братам обіцяли свободу. Але святий мученик відповів: «Це все одно, що ви б сказали: “Ми тільки відрубаємо тобі голову, а потім іди, куди хочеш”».

Після тортур святих братів ув’язнили в містечку Апамеї, де святий Феодор помер близько 840 року. Святий Феофан дожив до закінчення іконоборчої єресі і помер в сані єпископа Нікейського. Протягом свого життя він був автором багатьох творів на захист православ’я.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Феофану, епископу Никийскому, творцу канонов, глас 8

Правосла́вия наста́вниче,/ благоче́стия учи́телю и чистоты́,/ вселе́нныя свети́льниче, архиере́ев Богодухнове́нное удобре́ние,/ Феофа́не прему́дре,/ уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́,/ цевни́це духо́вная,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Феофану, епископу Никийскому, творцу канонов, глас 2

Возгреме́в Христо́во Боже́ственное воплоще́ние,/ безпло́тныя враги́ до конца́ обличи́л еси́,/ чу́дне Феофа́не./ Сего́ ра́ди вси ве́рно и благоче́стно вопие́м ти:// моли́ непреста́нно о всех нас.

Тропaрь прпdбнагw, глaсъ и7:

Правослaвіz настaвниче, бл7гочeстіz ўчи1телю и3 чистоты2, вселeнныz свэти1льниче, ґрхіерewвъ бGодухновeнное ўдобрeніе, fеофaне премyдре, ўчeньми твои1ми вс‰ просвэти1лъ є3си2: цэвни1це дух0внаz, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ fеофaна, глaсъ в7:

Возгремёвъ хrт0во бжcтвенное воплощeніе, безплHтныz враги2 до концA њбличи1лъ є3си2, чyдне fеофaне. сегw2 рaди вси2 вёрнw и3 бл7гочeстнw вопіeмъ ти2: моли2 непрестaннw њ всёхъ нaсъ.

Ще в розробці