...

Преподобний Аркадій Новоторзький, В’яземський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 14-й день / грудня на 13-й день / у неділю після 29 червня — Собор Тверських святих (перехідне) / у неділю перед 28 липня — Собор Смоленських святих (перехідне)

Преподобний Аркадій Новоторзький, В’яземський, походив із міста В’язьми від простих благочестивих батьків, які з дитинства навчили його молитви та послуху. Кроткий, проникливий, добрий і ціломудрений юнак вибрав своїм подвигом юродство Христа заради. Він харчувався милостинею, спав де доведеться: у лісі, на церковній паперті.

Блаженна безтурботність і близькість до природи надавали образу молодого Аркадія особливої одухотвореності і відчуженості від життєвої суєти. У церкві, заглибившись у молитву, святий Аркадій часто плакав сльозами розчулення та духовної радості. Його поради були точні, передбачення збувалися, викриття напоумлювали. Досвідчений наставник, преподобний Єфрем, Новоторзький чудотворець, допомагав юному подвижнику уникати духовних небезпек у проходженні важкого та рідкісного на той час подвигу юродства.

Після того, як в’язьмичі стали свідками декількох чудес, що відбулися по молитвам святого Аркадія, він, уникаючи людської слави, пішов у верхів’я річки Тверці. Тут преподобний розділив труди свого духовного наставника преподобного Єфрема Новоторзького, беручи участь разом з ним у заснуванні храму та обителі на честь святих благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба.

Вступивши до нововлаштованого монастиря, преподобний Аркадій прийняв чернецтво і взяв на себе подвиг повного послуху духовному отцю, преподобному Єфрему. Святий Аркадій ніколи не пропускав Літургію і приходив на заутреню першим разом зі своїм наставником.

Після преставлення преподобного Єфрема 28 січня 1053 року преподобний Аркадій продовжував подвизатися за заповітами свого старця, перебуваючи в молитві, пості та мовчанні. Через кілька років (за деякими даними, 13 грудня 1077 року) він також мирно відійшов до Господа.

У 1594 році в одній із церков міста В’язьми було влаштовано боковий вівтар на честь преподобного Аркадія. Спільне святкування преподобним Аркадію та Єфрему Новоторзькому було встановлено за митрополита Діонісія у 1584–1587 роках.

Мощі преподобного Аркадія, уславлені дивовижними зціленнями, були знайдені 11 липня 1677 року в кам’яному склепі Борисоглібського собору міста Торжка. 14 серпня 1798 року їх поклали під спудом, у кам’яному гробі, який раніше служив місцем упокоєння преподобному Єфрему. У 1841 році на лівому боці Борисоглібського соборного храму з’явився боковий вівтар на честь преподобного Аркадія.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Аркадию Новоторжскому, Вяземскому, глас 4

От духо́внаго наста́вника, отца́ преподо́бнаго Ефре́ма, наставля́емь,/ послуша́ния до́брый рачи́телю, о́тче Арка́дие,/ от мирска́го мяте́жа удали́лся еси́/ и, и́нок быв изря́дный,/ до́брым по́двигом ревну́яй,/ от Христа́ Бо́га прия́л еси́ вене́ц сла́вы Небе́сныя;/ и ны́не, вку́пе с преподо́бным отце́м Ефре́мом у Престо́ла Вы́шняго предстоя́,/ о нас моли́ся, изба́витися нам от всех бед и скорбе́й// и спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Аркадию Новоторжскому, Вяземскому, глас 2

К глубина́м Боже́ственнаго ра́зума впери́в ум свой,/ в Небе́сныя оби́тели восте́кл еси́,/ и равноа́нгельно житие́, о́тче Арка́дие, на земли́ пожи́л еси́,/ и во всем повину́лся еси́ духо́вному своему́ настоя́телю и наста́внику,/ преподо́бному отцу́ Ефре́му,/ и ны́не, вку́пе предстоя́ще у Престо́ла Влады́ки Христа́,// моли́ся непреста́нно о всех нас.

 

Ще в розробці