...

Преподобний Акакій Синайський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 7-й день / листопада на 29-й день / у середу Світлої седмиці — Собор преподобних отців, Богошественної гори Синай подвижників (перехідне)

Про преподобного Акакія розповідає у своїй книзі преподобний Іоанн Ліствичник. Він пише про нього так:

Великий Іоанн Савваїт розповів мені подію істинну і гідну розповіді.

Був один старець, дуже лінивий і за характером злий; кажу, не засуджуючи його, а щоб показати терпіння святого, і ось що розповім вам. Той старець мав молодого учня на ім’я Акакій, з простим норовом і ціломудреним розумом, який так багато зла терпів від того старця, що багатьом навіть здасться це неймовірним, бо старець не лише докорами і безчестям докучав йому, а й щодня мучив його тілесними знущаннями.

Однак терпіння його було недаремне: тому що Акакій своєю покірною витривалістю і незлобивим стражданням здобув собі благодать Божу, яка звільняє його від вічної муки. Я ж (каже Іоанн Савваїт до Іоанна Ліствичника), бачачи щодня його таким, ніби він куплений раб або бранець і терпить крайню біду, навмисне зустрічав його й питав:

— Що ти, брате Акакію? як проводиш сьогоднішній день?

Він же відповідав:

— Як перед Господом Богом, — так мені добре.

І показував мені іноді сині очі, іноді шию, а то голову в ранах. Знаючи, що він чинить доброчесно, я казав йому:

— Добре, добре, терпи, брате, щоб досягнути спасіння тобі.

У такому становищі блаженний Акакій залишався у того суворого старця дев’ять років і, прохворівши трохи перед смертю, відійшов до Господа. Коли він був похований у сімейному склепі, то через п’ять днів старець вирушив до одного великого старця, який там жив, і сказав йому:

— Отче, брат Акакій, учень мій, помер.

Старець, почувши це, сказав:

— Не вірю тобі, старче, бо Акакій не помер.

Старець сказав:

— Отче, якщо не віриш мені, то піди сам і оглянь його гроб.

Тоді преподобний отець поспіхом встав, пішов зі старцем у гробницю блаженного страждальця і голосно вигукнув над гробом Акакія, звертаючись до нього, як до живого:

— Брате Акакію, чи помер ти?

Розсудливий послушник, виявляючи слухняність і після смерті, відповів:

— Не помер, отче, бо тому, хто зобов’язався чинити послух, неможливо померти.

Коли старець, у якого жив Акакій, почув це, то злякався і впав зі сльозами на землю. Потім він попросив у ігумена келію біля його гробу та, зачинившись у ній, прожив благочестиво, дбаючи про спасіння душі, і, після багатьох подвигів, відійшов до Господа Бога, Якому слава на віки. Амінь.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Акакию Синайскому, глас 8

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся, е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́,/ и де́я учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со а́нгелы сра́дуется, преподо́бне Ака́кие, дух твой.

Кондак преподобному Акакию Синайскому, глас 2

Мир оста́вль, Христу́ после́довал еси́ от младе́нства,/ прему́дре Ака́кие преподо́бне,/ Того́ подража́я во́льное смире́ние,/ низве́ргл еси́ го́рдостнаго мучи́теля,// моли́ непреста́нно о всех нас.

Кондaкъ ґкaкіа, глaсъ в7.
Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:

Мjръ њстaвль, хrтY послёдовалъ є3си2 t младeнства, премyдре ґкaкіе прпdбне, тогw2 подражaz в0льное смирeніе, низвeрглъ є3си2 г0рдостнаго мучи1телz: моли2 непрестaннw њ всёхъ нaсъ.

Ще в розробці