Преподобний Афанасій, затворник Печерський, в Дальніх печерах
День пам'яті (н. ст.)
Місяця грудня на 2-й день / у Неділю другу Великого посту — Собор усіх преподобних Києво-Печерських (перехідне) / місяця серпня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Дальніх печерах (прп. Феодосія) спочивають
Преподобний Афанасій затворник, не бажаючи бачити суєти і принади світу цього, зачинив себе в печері, щоб у безмовності догодити Богові, і там безперестанку стояв на молитві. У багатьох трудах і духовних подвигах він віддав дух свій Богу.
Господь прославив подвижника благодатним даром зцілень, які православні християни отримують по молитвам преподобного Афанасія.
Ім’я його згадане в четвертій пісні спільного канону преподобним отцям Києво-Печерським, які в Дальніх печерах спочивають. Водночас у «Сказанні про життя святих, які в печері преподобного Феодосія спочивають» розповідається, що преподобному Афанасію не потрібна була свічка в печері: йому світила Небесна світлість. Усім, хто приходить до нього з вірою, він подає зцілення.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь преподобному Афанасию, затворнику Печерскому, в Дальних пещерах, глас 7
По и́мени своему́ за труды́ ве́лия/ и всегда́шнее зде умерщвле́ние пло́ти в затво́ре,/ безсме́ртную ны́не на Небеси́/ жизнь насле́довавый,/ мо́лим тя приле́жно:/ моли́ся о нас,// я́ко да и мы тоя́жде сподо́бимся получи́ти.
Кондак преподобному Афанасию, затворнику Печерскому, в Дальних пещерах, глас 1
Ве́дый ми́ра сего́ суету́ бы́ти тще́тну,/ отврати́лся еси́ ея́,/ не ктому́ сами́ма очи́ма,/ но и всего́ себе́ всеконе́чне, преподо́бне, отврати́в,/ затвори́лся еси́ в те́мней пеще́ре,/ в не́йже в моли́твах и слеза́х многовре́менне потру́ждся/ и обре́т на Небеси́ безконе́чную радость,// моли́ся непреста́нно за ду́ши на́ша.
Ще в розробці