
Преподобномучениця Єкатерина Черкасова, послушниця
День пам'яті (н. ст.)
Місяця січня на 23-й день / у суботу четверту після Пасхи — Собор новомучеників, які в Бутові постраждали (перехідне)
Преподобномучениця Єкатерина народилася 4 грудня 1892 року в селі Кашино Волоколамського повіту Московської губернії в сім’ї селянина Михайла Черкасова. Освіту Катерина здобула в церковнопарафіяльній школі. 1915 року вона вступила до Свято-Троїцького Олександро-Невського монастиря, що розташовувався неподалік від села Акатово в Клинському повіті Московської губернії.
Послушниця Катерина подвизалася тут до 1922 року. Але коли почалися гоніння на Церкву, вона була змушена залишити обитель і оселилася в селі Мокруша Істринського району, де тоді жили багато сестер розореної обителі. Життя в однодумності і з єдиним бажанням спастися, життя хоча і не в стінах монастирських, але все ж досить уставне, духовно сильно підтримувало осиротілих сестер.
Під час гонінь у грудні 1937 року було оформлено за допомогою лжесвідків показання, на підставі яких начальник районного відділення НКВС міста Істри виписав довідку на арешт послушниці Єкатерини. У цій довідці він, зокрема, писав, що “Черкасова, будучи затятою церковницею, проводить серед населення міста Істри активну контрреволюційну діяльність, висловлюючи пораженсько-терористичні настрої”.
Одразу після свята Богоявлення, в ніч на 20 січня 1938 року, послушницю Єкатерину заарештували й помістили в камеру при районному відділенні НКВС у місті Істрі. Допити почалися одразу після арешту і тривали безперервно. Проте як не погрожували слідчі, скільки не допитували, які показання лжесвідків не зачитували, послушниця Єкатерина на всі запитання відповідала, що винною себе в контрреволюційній діяльності не визнає.
Після допитів в Істрі Єкатерину перевезли до Бутирської в’язниці в Москву. 26 січня 1938 року трійка НКВС засудила її на розстріл. 4 лютого тюремний фотограф зробив її фотографію для ката. Тієї ж ночі її повезли на полігон Бутово під Москвою для розстрілу.
Послушниця Єкатерина була розстріляна 5 лютого 1938 року і похована в невідомій спільній могилі на полігоні Бутово.