Преподобномученик Нил Полтавський, ієромонах

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 4-й день / вересня на 29-й день — Собор Полтавських святих

Про цього подвижника відомо, на жаль, дуже мало. Головні наявні відомості пов’язані з обставинами його мученицької смерті, коли Нила Полтавського розстріляли більшовики.

У 2011 році ім’я преподобномученика було внесено до Собору Полтавських святих. У храмах подвижника молитовно вшановують саме в день його загибелі, 17 липня.

За даними, які пощастило відшукати, у перші роки після Жовтневого перевороту чернець Нил належав до старшої братії Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря й ніс послух скарбника. Червоні безбожники звинувачували насельників обителі в контрреволюції, докоряли за підтримку білогвардійців, однак жодних доказів знайти не могли.

Початком трагедії стала поява в обителі чоловіків в одностроях білих офіцерів, які благали ієромонаха Нила про допомогу. Подвижник не переймався політичною приналежністю прохачів і виявив до них звичайне християнське милосердя. Та в шкурах овець були вовки — переодягнені більшовики.

У ніч з 11 на 12 липня Хрестовоздвиженська обитель опинилася в облозі червоноармійців. Це був зухвалий грабунок і нещадний погром святині. Потім червоні забрали з собою ієромонаха Нила та ієродиякона Амвросія. Ієродиякона невдовзі відпустили, а отець Нил не мав уже жодних шансів вирватися із рук бузувірів живим.

Після довгих і цинічних знущань його разом з двома невідомими розстріляли в лісі поблизу Розсошенців. Поховали страчених в одній могилі.

Коли червоні відступили із Полтави, тіло Нила Полтавського було перенесене до Хрестовоздвиженського монастиря. До хресного ходу приєдналася величезна кількість людей. Преподобномученика перепоховали на монастирському кладовищі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

 

Тропaрь с™aгw, глaсъ д7:

Д0блественнаго и4нока почти1мъ, nби1тели полтaвскіz слaву и3 ўкрашeніе, нjла бг7омyдраго ўблажи1мъ славосл0віемъ, т0й бо вёры свидётель бы1въ, мучє1ніz t безб0жныхъ претерпэвaz, и3 џбразъ ѕлострадaніz нaмъ я3влsz. q, мл7твениче н0вый, прпdбномч7ниче, и3спроси2 ми1ръ земн0му nтeчеству твоемY и3 душaмъ нaшымъ вeлію млcть.

Кондaкъ глaсъ ѕ7:

Страстотeрпче нjле, прпdбне моли2 ми1лостиваго бг7а, ми1ръ земн0му nтeчеству твоемY даровaти, nби1тели твоeй рaдость дух0вную низпослaти, въ правослaвіи ср0дникwвъ твои1хъ ўтверди1ти, и3 въ рaдость съ гдcомъ вни1ти, є3гда2 на судЁ ўслы1шимъ глaсъ є3го2, глаг0лющій: ўнаслёдуйте ўгот0ванное вaмъ црcтво, t сложeніz ми1ра. ґми1нь.

Ще в розробці